"E admirabil", ii zice Andy (Ricky Gervais) lui Kate Winslet intr-unul din episoadele serialului britanic Figurantii/Extras, "ca te folosesti de celebritatea ta pentru a atrage atentia asupra Holocastului..." "Dar n-o fac pentru asta. Pe bune, chiar e nevoie de un alt film despre Holocaust? S-a intamplat, asta e, a fost naspa, dar mergem mai departe. Nu, o fac pentru ca uite si tu: joci intr-un film despre Holocaust si pac, pui mana pe-un Oscar", raspunde Winslet, intr-un act de-o autoironie barbara, care pe mine unul m-a cucerit instantaneu.

Observatiile lui Winslet sunt valabile pentru ultimul film al Angelinei Jolie, A Mighty Heart/Speranta moare ultima, cu care aceasta spera probabil sa puna mana pe primul ei Oscar pentru rol principal (dupa cel pentru rol secundar obtinut in 2000 pentru Girl, Interrupted).

Am tot respectul pentru destinul tragic al lui Daniel Pearl si pentru idealurile sale jurnalistice, din cauza carora/pentru care a murit decapitat de catre teroristii pakistanezi in februarie 2002. Am tot respectul pentru sotia lui, Mariane Pearl, care, in ciuda durerii provocate de pierderea sotului, a avut puterea sa scrie cartea "A Mighty Heart", unde invita la buna intelegere, indiferent de rasa si religie. Am tot respectul pentru Michael Winterbottom, unul dintre cei mai versatili si prolifici regizori britanici, incontinuu preocupat de realitatile politice din ziua de azi.

Din nefericire, nu am acelasi respect pentru "A Mighty Heart", unde regizorul si Mariane Pearl cad probabil victima celebritatii si presiunilor divei Jolie si producatorului Pitt, al caror mobil a fost transformarea povestii lui Daniel Pearl intr-un vehicul pentru Oscar care s-o poarte pe Angelina pe podium in februarie 2008. Jolie isi va obtine aproape sigur nominalizarea, dar sper din tot sufletul ca membrii Academiei nu vor fi influentati de capitalul de imagine al lui Daniel Pearl pentru a-i da si premiul. Nu-l merita, pur si simplu!

Daca meritul lui "The Road to Guantanamo" era tocmai semnalul de alarma tras cu privire la caracterul relativ aleatoriu al motivelor pentru care ai putea-o lua pe aceasta cale (tot mai larga, si nu rezervata doar pacatosilor) spre inchisoarea americana din Cuba, Winterbottom face in A Mighty Heart cronica unei morti deja stiute. Acest lucru saboteaza intrucatva suflul filmului, chiar daca regizorul filmeaza cu un realism atroce si reuseste sa prezinte, cu tragismul comandat, povestea lui Pearl. Mai degraba a lui Mariane decat a lui Daniel, interpretat de Dan Futterman, pentru ca protagonistul nu este jurnalistul, ci sotia, iar perioada acoperita sunt cele cateva saptamani de cautare, pana cand trupul lui Daniel este gasit decapitat.

Cred ca Mariane Pearl a apelat la Jolie-Pitt din dorinta ca povestea lui Daniel sa fie auzita de cat mai multa lume. A obtinut acest lucru si, daca spectatorii se vor inghesui la film (ceea ce nu se va intampla), unicul motiv, din nefericire, va fi numele divei de pe afis. Cu parul cret si tenul inchis la culoare pentru a o portretiza mai bine pe creola Mariane, frantuzoaica cu sange amestecat (origine danezo-cubanezo-africano-chineza), Jolie se descurca onorabil, dar n-o uiti nici macar o clipa pe fiara din Dl. si dna Smith sau din Tomb Rider. Ca fapt divers, acum cativa ani, cand Brad Pitt era casatorit cu Jennifer Aniston, aceasta ar fi trebuit sa o joace pe Mariane Pearl.

Implicarea lui Brad Pitt si-a Angelinei Jolie in "A Mighty Heart" mai mult a daunat filmului decat i-a ajutat. Cu un buget de 16 milioane de dolari, filmul a acoperit aceasta suma in nu mai putin de trei luni de la lansare, fiind poate cel mai mare insucces din cariera celebrului cuplu. Iar reactiile cele mai acerbe au venit chiar din partea principalilor colaboratori la cazul Pearl.

Asra Nomani, colega lui Daniel si cea care i-a fost alaturi lui Mariane pe toata durata cautarilor, a criticat dur rezultatul final. Interpretata in film de Archie Panjabi, Nomani a publicat in The Washington Post un protest intitulat "The Mighty Shame". Subtitlul articolului era: "Este povestea cautarii noastre pentru a-l gasi pe Danny Pearl. Dar in filmul asta, el este de negasit". Nomani este de parere ca Winterbottom, Pitt si Jolie nu reusesc sa surprinda adevarata poveste a familiei Pearl pentru ca s-a urmarit de fapt numai un rol mare pentru Jolie, axat pe ideea ca Daniel si Mariane sunt "niste eroi obisnuiti". "Am privit filmul si am avut impresia ca cineva mi-a intrat in casa, mi-a rearanjat mobila si mi-a reprogramat memoria", a comentat Nomani impresia pe care i-a lasat-o filmul "A Mighty Heart".

Sustinand afirmatiile ei, dedicatia lui Mariane Pearl catre fiul ei, publicata in cartea autobiografica aflata la baza scenariului, suna asa: "Scriu aceasta carte pentru tine, Adam, ca sa stii ca tatal tau nu a fost un erou, ci un om obisnuit." In film, aceasta suna diferit: "Acest film este pentru fiul nostru, ca el sa afle ca tatal sau a fost un om obisnuit. Un erou obisnuit." Cosmetizare a la Hollywood...