În august 2016, regizorul Gabriel Julien-Laferrier aduna în sălile franceze 750 000 despectatori cu filmul C'est quoi cette famille? – ceea ce i-a asigurat finanțarea pentru un sequel. Așa că C'est quoi cette mamie? a urmat. Regizorul și-a atras un public fidel cu un film vesel, cu puține încurcături. Filmul de față este, așadar. continuarea la C'est quoi cette famille, cu aceiași actori dar - de data aceasta - cu accentul pe Aurore, bunica unică: subversivă, uneori cu acțiuni reprobabile, de nesuportat dar cumva de îndrăgit.

Când cei mari au hotărât să vândă apartamentul parizian în care puștii trăiau împreună, cei șapte frați vitregi rămân fără apartamentul lor de lux și merg pe cont propriu în vacanța de vară. Numai cel mai mic, Gulliver, e repartizat la bunica Aurore, care stă într-o stațiune la malul mării. Când vede că bunica nu face față îndatoririlor firești, Gulliver îi cheamă pe ceilalți șase în ajutor.

Sequel-ul pare mai bun decât primul film, probabil datorită rolului mai amplu al bunicii interpretate de către Chantal Ladesou cu vocea ei irepetabilă. C'est quoi cette mamie nu reușește, însă, a fi mai mult de o înșiruire de scheciuri obosite. Comedia lui Gabriel Julien-Laferriere este un lanț de scene de mare platitudine, deși excentrica Chantal Ladesou reușește să smulgă câteva zâmbete

Va fi un oarecare efort să ne amuzăm de această „mamaie” de bulevard, care trăiește un triunghi amoros și nu vrea decât să se distreze și își ia peste picior nepoțeii („gașcă de imbecili”, „monștri” îi apostrofează). Deși, cu obrăznicia ei, Chantal Ladesou ne smulge câteva zâmbete, personajelor le lipsește autenticitatea.