Toate mesajele inspiraţionale cu care suntem bombardaţi în mass media, mesaje care poate până acum ni s-au părut abstracte, capătă în sfârşit carne şi oase în comedia motivaţională I Feel Pretty. Râdem în hohote, empatizâm cu protagonista iar la finalul filmului plecăm reflectând asupra sfatului încurajator.

I Feel Pretty este o succesiune de mesaje servite cu linguriţa, nu vă aşteptaţi la subtilităţi, dar mesajele converg către o lecţie importantă - şi anume că a avea încredere în tine poate să-ţi aducă tot ceea ce îţi doreşti, mai degrabă decât schimbând ceea ce eşti.

Unii pot considera mesajul foarte „Oprah Winfrey”-ian, dar noi considerăm că după ce ai tot luptat să te autodepăşeşti şi ai tot ieşit din zona ta de confort, e bine să te „tratezi” cu o astfel de comedie.

E înduioşătoare şi amuzantă redescoperirea personală prin care trece protagonista, Renée (Amy Schumer).

Filmul e o succesiune de situaţii amuzante, umorul fiind construit pe principiul contrastelor. Cu un umor dezinvolt şi în viaţa reală, comedianta Amy Schumer este foarte potrivită în rol, căruia îi aduce emoţie şi profunzime.

Nu lipsesc dezagreabilele glumele scatologice, care încep să devină o semnătură a noilor comedii hollywoodiene.

De la actorii din rolurile secundare veți avea multe surprinze plăcute: Michelle Williams apare într-un rol insolit, iar actorii de stand up din distribuție sunt foarte talentați (Rory Scovel în rolul iubitului e preferatul nostru).