În 2014, Kingsman: The Secret Service umplea un gol lăsat de Men in Black: fără extratereştri, dar cu gadgeturi SF, spionii la patru ace ne cucereau.

Vineri, 22 septembrie, ne reîntâlnim cu spionii la sacou, cu ocazia premierei filmului Kingsman: The Golden Circle (2017), doar că - de data aceasta - londonezii îmbrăcaţi impecabil apar în mijlocul yankeilor cu pălării de cowboy (Channing Tatum, Pedro Pascal). Şi asta pentru că serviciile britanice şi cele americane duc o operaţiune comună în lupta contra unui terorist planetar (Julianne Moore).

Kingsman 2 atinge destule subiecte grave: terorismul global, luările de ostatici, traficul de droguri, însă este prea tributar benzilor desenate ca să funcţioneze ca un veritabil film de spionaj.

Pentru un film cu spioni, multe aspecte par să se adreseze unui public sub 15 ani (de exemplu, un agent secret are ca principală armă un lasou... laser, unul care îi ia secunde bune pentru a-l pregăti); ceea ce era acceptabil în benzile desenate nu îşi mai găseşte locul într-un film de acţiune. The Golden Circle (titlul ne duce cu gândul la seria James Bond) trebuia să aibă mai multă subtilitate.

Cu o distribuţie ce ridică mult greutatea filmului, Kingsman 2 are o anvergură a acţiunii mai mare faţă de primul film, fiind un amestec de Misiune Imposibilă şi Men in Black. Eroii, deşi la costum, sunt mai apropiaţi de personajele cu superputeri - prin gadgeturile care ne vor lua ochii. O secvenţă de acţiune într-o telecabină s-ar putea înscrie într-un clasament al celor mai impresionante ale anului văzute pe marele ecran.

Kingsman 2 parodiază filme de acţiune şi unele imagini emblematice ale SF-urilor gen Terminator - un braţ robotic e controlat de la distanţă şi fură singur informaţii clasificate...

Merită să amintim galeria de actori, un veritabil atu al acestei comedii cu spioni: Jeff Bridges apare într-un rol pitoresc, Mark Strong (Ce voce! Spionul Merlin cântă, în final, într-un moment chiar dramatic), Pedro Pascal (Urzeala Tronurilor, Narcos) şi al său lasou/bici, Channing Tatum, pe post de fost jucător de rodeo devenit spion, Julianne Moore, pe post de traficantă de droguri melomană, Halle Berry cu o coafură bizară şi Colin Firth, într-o ipostază total nouă. Elton John, într-un cameo trăsnit.