Netflix
×
Utilizator
×
Roger Elbert de la Chicago Sun, unul dintre cei mai importanti critici de film, spunea că Nia Vardalos joacă cea mai mare parte a filmului cu un zâmbet parcă din reclamele la pastă de dinţi. Nu e de mirare, deoarece rolul pare jucat cu atâta stângăcie, încât pare gestul de a poza pentru un portret. Rareori un film centrat pe un personaj a reuşit să fie într-atât de superficial şi neconvingător, şi să fie jucat cu atâta banalitate. "Nu urăsc personajul pe cât mi-e milă de ea" scria Elbert.

Vardalos joacă rolul Georgiei, un femeie-ghid americană în Atena, în rivalitate cu Nico (Alistair McGowan), care întotdeauna nimereşte să fie ghidul canadienilor cei bine-crescuţi, în timp ce eroina noastră primeşte spuza turiştilor, de fapt o adunătură de clişee umane: americani gălăgioşi, australieni beţivi, femei spanioloaice divorţate, britanici în vârstă şi desigur, obligatoriu, văduvul evreu care râde în aparenţă, dar de fapt poartă doliu.

Întrebarea e ce s-a întâmplat cu Nia Vardalos care a scris şi a jucat în "My Big Fat Greek Wedding?" Acolo a fost adorabilă, cu picioarele pe pământ, apetisantă, scandaloasă, şi filmul a încasat peste 300 de milioane de dolari. Aici e mai slabă, mai blondă, mai bine îmbrăcată, arată mai tânără şi o ştie. E asemeni câştigătoarei unui concurs de frumuseţe la Hollywood, cu aerul acela de "Nu-mi strica machiajul!