E 2012, deci chiar că trebuie să vedem filme despre sfârşitul lumii. Şi dacă trebuie, de ce nu am vedea Caut prieten pentru sfârşitul lumii/Seeking a Friend for the End of the World? Cu Steve Carell şi Keira Knightley (crede-ne, e cel mai frapant cuplu văzut în ultimii ani la cinema) în rolurile principale, această dramedie scrisă şi regizată de Lorene Scafaria explorează reacţiile neaşteptate ale oamenilor când află că mai au trei săptămâni de trăit.

Dintr-un anumit punct de vedere, acela al invitaţiei la meditaţie (chiar, tu ce ai face dacă ai mai avea doar trei săptămâni de trăit?), Caut prieten sigur este o idee bună pentru a petrece 100 de minute în răcoarea sălii de cinema, mai ales când se anunţă temperaturi de 38 de grade. Dar în acelaşi timp premiera de vineri suferă de schimbări de ton ciudate şi ţi-ar putea pune răbdarea la încercare, în ciuda unor momente cu totul şi cu totul adorabile.

Caut prieten este clar un film de văzut între... prietene, căci spectatorii de sex masculin nu prea se vor lăsa antrenaţi de sentimentalismul aventurilor celor două personaje, care încearcă să-şi dea seama ce-i de făcut atunci când ştii că viaţa ta şi a tuturor celorlalţi se va sfârşi în exact trei săptămâni. Steve Carell este Dodge, angajatul unei companii de asigurări care, deşi vine sfârşitul lumii, iar toţi cei din jurul său se lasă cuprinşi de haos şi disperare, ajunge în fiecare zi, conştiincios, la birou. Keira Knightley este Penny, vecina lui Dodge şi cea care decide să-l însoţească pe acesta când o reîntâlnire cu iubita lui din liceu, Olivia, devine obligatorie...

Melanj de road movie şi comedie romantică, Caut prieten pentru sfârşitul lumii nu prea îşi dă seama ce ton să păstreze şi ce să spună, până la urmă, spectatorilor săi. Are momente foarte bune, iar Steve Carell este excelent în rolul timidului Dodge, dar per total producţia te lasă să-ţi doreşti mai mult. În primul rând să nu folosească sfârşitul lumii doar ca pe un pretext pentru a arăta cum reacţionează/se îndrăgostesc oamenii atunci când destinul îi scoate brusc din zona lor de confort.

Din punct de vedere ştiinţifico-fantastic, filmul este absolut rizibil, cea mai "tare" fază venind când asteroidul Matilda, care ameninţă să nimicească viaţa inteligentă pe Terra, "decide" să ajungă cu o zi mai devreme, lăsându-te să te întrebi dacă nu cumva producătorii i-au sugerat regizoarei să scurteze povestea. Faptul că totul funcţionează până în ultima clipă te face să crezi că da, poate că pe străzi sunt răzmeriţe, iar petrecerile se transformă în orgii, dar angajaţii companiilor de electricitate şi cei responsabili de toate serviciile transformă continuarea muncii într-o adevărată onoare.

Nouă ne-a fost greu să acceptăm convenţiile impuse de scenarista-regizoare, dar dacă te ştii nepreocupat de detalii tehnice şi eşti curios cum se pot iubi Steve Carell şi Keira Knightley, iată că răspunsul vine chiar vineri pe ecrane.