Din primul minut si pin' la ultimul (100) al "Terminator"-ului 3 ("Suprematia robotilor"; regia: Jonathan Mostow), spectatorul cinstit are parte de o distractie pe cinste!

"T3" face sa paleasca amintirea primelor doua "terminatoare", are atata adrenalina, actiune si umor incat se ridica zece etaje peste "Matrix reincarcat"-ul si, cel putin intr-o scena ce pare ca nu se mai (3)termina - urmarirea cu van-uri, TIR-uri si automacarale -, te lasa literalmente gura-casca pe marginea scaunului, in pragul comotiei (corectivul kick-boxing al emotiei)...

Sincer, chiar mi-era dor de Schwarzie! Aparitia lui gol-goluta pare o parodie la aparitia similara a Larei Flynn-Boyle in "Barbati in negru 2", dar "Mr Universe" are parte totusi de doua momente care sunt absolut hilare si care nu trimit decat la propria-i legenda, autoironizata cum se cade: unul este smulgerea hainelor de pe o "disco queen" si punerea unor ochelari la fel de potriviti precum turbanul pe Statuia Libertatii; celalalt este iesirea lui Schwarzie dintr-o capela, cu un ditamai sicriul pe umeri si-o mitraliera in mana dreapta (secventa de antologie!); cu o pereche de porumbei albi prin cadru, ai fi jurat ca e-un "film de John Woo"!

Porumbeii exista, sunt chiar albi, dar nu zburatacesc, ci fug de colo-colo ajutati de "masina Schwarzie", caci "masina Kristanna" (T-X, alias Kristanna Loken... mmm, "Liken & Loven" era mai corect!) e pe urmele lor si n-are decat un scop - sa-i casapeasca. Ei sunt Claire Danes (care aici seamana cu Gabriela Vranceanu-Firea) si Nick Stahl; Danes e mai cunoscuta, dar Stahl e unul din tinerii actori cei mai frecventati de filmul independent american. Lor li se datoreaza partea de psihologie convingatoare - atata cata e - din acest divertisment absolut entuziasmant.