The Huntsman: Winter's War/Războinicul Vânător și Crăiasa Zăpezii are premiera pe 22 aprilie în cinematografele noastre, cu o acțiune ce începe înainte de Snow White and the Huntsman (2012) și continuă în paralel cu evenimentele de acolo.

The Huntsman: Winter's War e captivant. Dincolo de efectele vizuale spectaculoase, lupta oamenilor (cu arme ce îi plasează într-un soi de Ev Mediu) are loc cu forțe magice și creaturi fantastice. Un plus neașteptat al filmului e dualitatea personajelor.

Am apreciat grija nesperată a scenariștilor pentru eroi - dacă Ravenna (Charlize Theron), malefica regină, e rea până în măduva oaselor, iar Eric (Chris Hemsworth) e Făt-Frumos-ul fără cusur, iată că Freya (Emily Blunt) e o Crăiasă a Zăpezii cu lumini și umbre, iar printre eroi există un spion, cineva cu o agendă ascunsă.

Filmul alocă timp și romantismului, devenind unul dintre action-fantasy-urile în care iubirea e un element consistent. Am apreciat și umorul, replicile cu haz venind mai ales de la Războinicul Vânător. Dar nici piticii nu sunt mai prejos. În plus, avem nu una, ci trei femei puternice, aproape invincibile și letale.

Punctul ce declanșează povestea se înscrie tot într-o idee medievală, cea a moștenitorului nou-născut care este eliminat, pentru a nu lua tronul. Filmul se poate vedea în format 3D, deși puține sunt scenele concepute să profite pe deplin de cele trei dimensiuni.