Despre The Proposal/Vrei să te însori cu mine? aţi citit deja că de la lansarea în State şi până acum a devenit una dintre cele mai populare comedii romantice ale ultimului deceniu.
Continuu să mă întreb, după vizionarea filmului, ce anume a generat acest succes.
După roluri în Crash (2004), The Lake House (2006) şi Premonition (2007), Sandra Bullock revine la genul care i se potriveşte cel mai bine - comedia. Actriţa mai face un lucru pe care nu l-a îndrăznit până la cei 45 de ani ai săi: apare goală în film şi îndrăzneşte să o facă în contextul unei situaţii caraghioase, lăsând romantismul baltă. Dar momentul e de super efect.
Să fie reţeta filmului motivul succesului? Când o poveste începe cu doi oameni - un bărbat şi o femeie - care se urăsc de moarte, spectatorul avertizat că e vorba de o comedie romantică va şti cum se va finaliza filmul: cu cei doi iubindu-se la nebunie. The Proposal nu face excepţie.
Sandra Bullock joacă rolul unui important editor de carte din New York care riscă să fie repatriat în Canada natală din cauza expirării vizei. Numai o căsătorie ar salva-o de la deportare. Cum fata este o scorpie şi nu se dă în lături de la nimic, îi cere asistentului ei, Andrew (Ryan Reynolds), pe care îl terorizează adesea cu cererile ei, să confirme ofiţerului de la Biroul de Imigrari că ei sunt logodiţi, urmând să se căsătorească. Andrew acceptă târgul. O vizită la părinţii lui complică lucrurile, dar pentru spectator e începutul situaţiilor amuzante.
În mare parte le bănuiţi. Dar sunt şi momente care te iau prin surprindere în mod plăcut. Oricum, fără să fiu fan al comediilor romantice, The Proposal m-a distrat şi m-a relaxat.
Nu, nu l-am uitat pe Ryan Reynolds. Sigur şi el e un factor important în succesul filmului. Unii i-au urmărit fiecare gest şi mimică, pentru că e persoana cu care Scarlett Johannson îşi împarte viaţa. Alţii pentru a înţelege de ce el îi va întruchipa pe Green Lantern şi Deadpool. De rolul Andrew în The Proposal, Ryan Reynolds s-a achitat mulţumitor, fără să ne impresioneze totuşi.
Fără să ştiu dacă am dezlegat sau nu misterul succesului de proporţii al filmului, vă spun că el e soluţia dacă aveţi nevoie de o zi relaxantă, de vară. Vă remontează pentru încă o săptămână de lucru, dacă încă nu aţi intrat în concediu.