În Lumea de dincolo-Trezirea la viaţă apar mai multe personaje noi, inclusiv un conclav de vampiri învinşi de oameni sau fiica Selenei, Eva (interpretată de India Eisley, de 17 ani), a cărei descendenţă combinată din vampiri şi lycani o transformă într-o surpriză în materie de puteri pe care le posedă şi care deocamdată sunt necunoscute. Ea este ultima descendentă a lui Alexander Corvinus, ceea ce face ca ea să nu fie bine primită nici în rândurile lycanilor, nici în ale vampirilor.

O altă transformare a mitului din Underworld o constituie evoluţia diferenţiată a rasei lycanilor, care ameninţă să distrugă echilibrul dintre duşmanii de-o viaţă. Acum, ei sunt de trei feluri diferite. Tipul de lycan care a supravieţuit şi a fost nevoit să se ascundă în adâncurile pământului. Aceşti lycani suferă de malnutriţie, s-au înrăit, au devenit un fel de zombie-lycani. Apoi lycanii obişnuiţi, pe care i-am văzut şi în filmele anterioare. Dar cea mai semnificativă mutaţie este cea care a condus la uber-lycan. Acesta e o creatură cu totul nouă, terifiantă. Prezenţa Evei adaugă o nouă dimensiune la filonul unic al povestirii. “Cred că cel mai bun lucru care o transformă pe Selena ca fiinţă este faptul că devine mamă, mai ales în contextul conflictelor ce vor urma”, spune Kate Beckinsale. Actriţa începătoare India Eisley o interpretează pe adolescenta Eva, a cărei viaţă a fost supusă unei permanente testări biotehnice în cadrul conglomeratului ştiinţific care o capturase pe mama sa.

În Lumea de dincolo-Trezirea, Eva este descoperită de Selena şi David ghemuită pe un hol umed, unde se refugiase din cauza unui atac al lycanilor. Fata îşi petrecuse toată viaţa la Antigen, în postură de cobai. Ea evadează, dar nu ştie încotro s-o apuce pentru că nu cunoştea lumea exterioară. La ieşirea în lumea reală, ea este complet şocată.

Tot un personaj nou pentru serie este şi Vampirul David, interpretat de Theo James. David o căuta pe Selena, a cărei reputaţie îl inspirase să pornească răzbunarea împotriva agresiunii oamenilor. Pentru David, Selena este un fel de legendă. Când David aude că ea ar putea fi în viaţă, nimic nu-l mai poate împiedica s-o caute şi s-o găsească. David este şi primul Vampir pe care-l întâlneşte Selena tocmai când credea că ei fuseseră exterminaţi în totalitate. El o duce în ascunzătoarea secretă, unde se aflau vampirii supravieţuitori, dar tatăl lui respinge ideea de a le primi în adăpost pe Selena şi Eva. Selena avea o reputaţie proastă pentru că ucisese pe conducătorii mai vârstnici ai vampirilor şi le crease o mulţime de probleme.

Cea mai neliniştitoare schimbare pentru Selena a fost să constate că are o fiică. "A trecut printr-un şoc teribil când şi-a văzut fiica, destul de mare acum, mai ales după aflarea veştii că Michael a murit,” spune Beckinsale. “A trebuit să facă faţă multor şocuri. N-aş putea spune că Selena devine dintr-o dată blândă şi maternă, dar ea simte nevoia să-şi protejeze copilul în felul său".

Distribuţia mai include şi alţi mari actori, cum ar fi Stephen Rea în rolul lui Dr. Lane, directorul fără scrupule al companiei Antigen. Personajul interpretat de Rea pare a avea nişte motivaţii simple pentru acţiunile sale, dar el are şi un secret, foarte bine ascuns, care afectează toate personajele din film. Pe lângă David, Selena îşi mai găseşte un aliat în detectivul Sebastian, interpretat de Michael Ealy. Sebastian este om, dar şi-a pierdut soţia, care era vampir, într-una din incursiunile ucigătoare ale oamenilor împotriva vampirilor. Designerului de efecte speciale şi machiaj, Todd Masters, i-a fost încredinţată misiunea de a crea un concept vizual pentru Eva.

“Era important ca publicul să o vadă şi pe India în spatelel machiajului, iar rezultatul să nu fie un monstru după toate aceste transformări dinamice. Trebuia să vedem jocul actoricesc. I-am creat nişte dinţi grozavi, i-am pus lentile de contact, iar unghiile ei au devenit rubinii”, spune Masters.