"Lumea de dincolo" - o paranghelie de serie C filmata somptuos de Tony Pierce-Roberts, coproductie SUA/ Germania/Ungaria/Marea Britanie - este unul din cele mai ciudate filme pe care le-am vazut vreodata.

Scurt spus, e prost; pe indelete spus, se-ntampla sa fie vizitat de o poezie stranie, care-i vine din faptul ca amesteca vampiri & varcolaci, S.F.-ul catastrofic cu horrorul gotic si actori buni (Kate Beckinsale, Bill Nighy) cu actori foarte prosti (Shane Broly, Scott Speedman).

Vampirii se numesc - in film - tot vampiri, si daca nu v-ati prins din prima care sunt, uitati-va mai atent sub buzele de sus ale personajelor: veti vedea, mijind, coltisorii lor/spuma mieilor. Varcolacii, pe de alta parte, se numesc "lycani" - de la "licantropi", oameni-lup; ei nu se manifesta discret, ca vampirii - un pupic pe gat si "hat, vampir te-am facut!" -, ci cu mare desfasurare de efecte speciale: omul devine ditamai animalu', se umple de blana, ii creste botu' si-ncepe sa urle la luna (in film e mai tot timpul noapte), la lume si la "dincolo".

Regizor e un anume Len Wiseman (de care sper sa nu mai auzim), iar furaciunile din "Matrix" sunt atat de evidente incat ar trebui date ca test de orientare orbilor care pipaie ecranul. Nu mai e nimic de spus. (Ah, ba da: totul s-a filmat la Budapesta; daca era la Bucuresti (cum era normal, din motive de Vlad Tepes/ Dracula etc.), s-ar fi facut economie de decoruri si filmul s-ar fi chemat "Dincolo de lume".)