Dacă vă întrebaţi cine este străinul înalt şi brunet de care vorbeşte titlul filmului, ei bine - trebuie să ştiţi că există două variante de răspuns; iar una e... macabră... V-aţi prins deja, însă lucrurile nu sunt sumbre nici măcar o secundă - doar suntem într-un film de Woody Allen, unde umorul negru, cinismul şi poantele ca de stand up comedy sunt la tot pasul.

În acest film unul dintre ploturi este similar cu cel din Whatever Works/Ce-o fi o fi... şi cu cel din alte vreo două-trei filme ale regizorului, sub aspectul relaţiilor între bărbaţi de vârsta a treia şi tinere super sexy. "E o sursă bună de râs, provocator, funny, dând situaţii bune", îşi motivază Allen scenariul, când un jurnalist l-a amendat la conferinţa canneză că revine asupra acestei teme.

În privinţa fetelor sexy din film, Allen nu se dezmite de supranumele "cineastul femeilor", şi ni le aduce pe frumoasele Naomi Watts, ca soţie ce-şi inhibă atracţia pentru şeful ei, plus Freida Pinto şi debutanta Lucy Punch - ca ispite. Astfel, tortul dulce amărui este frumos ornat; iar dacă l-am mai mâncat şi altă dată, tot nu ne săturăm de reţetă.

Actorii şi personajele din You Will Meet A Tall Dark Stranger sunt aleşi pe sprânceană. Cum a reuşit să aducă Allen aceste nume în distribuţie povesteşte Josh Brolin, care recunoaşte că a fost sedus de mesajul pe care l- a primt de la regizor. Acesta i-a scris, modest, lui Brolin: "Mă ştii, eu sunt regizorul de la Melinda and Melinda, cu care ai colaborat în 2004"..., povesteşte Brolin la conferinţa canneză.

Revenind la casting, Antonio Banderas, ezitant, tânt şi absent - pe cât rolul o cere - este Greg, un galerist cu bani; Josh BROLIN - Roy, doctor fără licenţă de liberă practică, acum scriitor ratat, Anthony Hopkins - Alfie, bărbatul de vârsta a treia care se îndrăgosteşte de o tânără minora (Charmaine, jucată de Lucy Punch), Freida Pinto, muza lui Roy, Naomi WATTS (Sally, lucrează ca subalterna lui Greg, la galerie, de care este atras, deşi e căsătorită cu Roy) şi Gemma Jones (Helena, mama lui Sally, preocupată de aflarea viitorului ei şi pe cel al familiei, prin metode oculte. Prezicătoarea Cristal îi spune când e bine să face ceva şi când nu, în funcţie de poziţia astrelor, iar Helena ascultă cu sfinţenie.

Magia e una din temele lui Allen, iluzionarea asupra vieţii prin preziceri căutat pozitive ale viitorului fiind unul dintre lucrurile care te pot face fericit. "O privire onestă asupra vieţii, nu aduce fericirea", e de părere Allen.

You Will Meet a Tall Dark Stranger nu mai are aspectul unui scheci de televiziune, precum Whatever Works, şi - în plus - continuă într-o formulă mai fericită umorul de calitate.