Oscarurile europene. România are două filme eligibile
La Gomera și Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari sunt cele două filme românești eligibile pentru o nominalizare la Premiile Academiei Europene de Film
La Gomera, al cincilea lungmetraj regizat de Corneliu Porumboiu și Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari, de Radu Jude, se află pe lista celor 46 de producții eligibile pentru o nominalizare la Premiile Academiei Europene de Film (European Film Awards), care vor fi acordate pe 7 decembrie la Berlin.
Academia Europeană de Film și EFA Productions au anunțat marți cele 46 de filme eligibile și 31 de țări reprezentate. Filmele au fost selecționate de un comitet constând în membri din conducerea EFA și din experții invitați Giorgio Gosetti (programator de festival, Italia), Kathrin Kohlstedde (programator de festival, Germania), Paz Lazaro (programator de festival, Spania), Mary Nazari (expozant, Russia), Edvinas Pukšta (programator de festival, Lituania) și Agathe Valentin (agent de vânzări/Franța).
În săptămânile care urmează, peste 3600 de membri ai Academiei Europene de Film vor vota pentru nominalizările în categoriile „Filmul european al anului”, egizorul/actorul/actrița/scenaristul europeni ai anului. Nominalizații vor fi anunțați pe 9 noiembrie în cadrul Festivalului de Film din Sevilia. Un juriu alcătuit din opt membri va decide mai departe câștigătorii la categoriile „Directorul de imagine european al anului”, respectiv monteurul, scenograful, costumierul, make-up artistul, compozitorul și specialistul în efecte vizuale și sonore ai anulului. Cea de-a 32-a ediție a Premiilor Academiei Europene de Film, supranumite și Oscarurile europene, va avea loc pe 7 decembrie la Berlin. Atunci vor fi anunțați toți câștigătorii.
Iată lista celor 46 de filme eligibile. Acestea sunt cele mai bune filme europene ale anului.
"I Do Not Care If We Go Down In History As Barbarians"/„Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari”
(Romania, Cehia, Franța, Bulgaria, Germania)
Scris și regizat de Radu Jude, produs de Ada Solomon, Jiří Konečný, Serge Lalou, Claire Dornoy, Rossitsa Valkanova, Jonas Dornbach, Janine Jackowski & Maren Ade
A Tale Of Three Sisters/Kiz Kardesler
(Turcia, Germania, Olanda, Grecia)
Scris și regizat de Emin Alper, produs de Nadir Öperli, Muzaffer Yıldırım, Jonas Dornbach, Janine Jackowski, Maren Ade, Stienette Bosklopper și Yorgos Tsourgianni
A Twelve-Year Night/La Noche De 12 Años
(Spania, Franța, Argentina)
Scris și regizat de Alvaro Brechner, produs de Mariela Besuievsky, Gerardo Herrero, Vanessa Ragone, Fernando Sokolowicz, Birgit Kemner și Philippe Gompel
A White, White Day/Hvítur, Hvítur Dagur
(Islanda, Danemarca, Suedia)
Scris și regizat de Hlynur Pálmason, produs de Anton Máni Svansson
All Good/Alles Ist Gut
(Germania)
Scris și regizat de Eva Trobisch, produs de Trini Götze și David Armati Lechner
And Then We Danced/Da Chven Vitsekvet
(Suedia, Georgia, Franța)
Scris și regizat de Levan Akin, produs de Mathilde Dedye și Ketie Danelia
Bad Poems/Rossz Versek
(Ungaria, Franța)
Scris și regizat de Gábor Reisz, produs de Júlia Berkes și Estelle Robin You
Beanpole/Дылда
(Rusia)
regia de Kantemir Balagov, scenariul de Kantemir Balagov și Alexander Terekhov, produs de Alexander Rodnyansky și Sergey Melkumov
By The Grace Of God/Grâce À Dieu
(Franța)
Scris și regizat de François Ozon, produs de Eric și Nicolas Altmayer
Chained/Eynayim Sheli
(Israel, Germania)
Scris și regizat de Yaron Shani, produs de Saar Yogev și Naomi Levari
Clergy/Kler
(Polonia)
regia de Wojciech Smarzowski, scenariul de Wojciech Smarzowski și Wojciech Rzehak, produs de Jacek Rzehak
Dafne
Italia
Scris și regizat de Federico Bondi, produs de Marta Donzelli și Gregorio Paonessa
Dirty God
(Olanda, Marea Britanie, Belgia, Irlanda)
regia de Sacha Polak, scenariul de Sacha Polak & Susanne Farrell, produs de Marleen Slot, Michael Elliott, Dries Phlypo & John Keville
Fire Will Come/O Que Arde
(Spania, Franța, Luxemburg)
regia de Laxe Oliver, scenariul de Laxe Oliver & Fillol Santiago, produs de Andrea Vazquez, Andrea Queralt, Mani Mortazavi & Xavi Font
God Exists, Her Name Is Petrunija/Gospod Postoi, Imeto I' E Petrunija
(Macedonia, Belgia, Slovenia, Franța, Croatia)
regia de Teona Stugar Mitevska, scenariul de Elma Tataragic și Teona Strugar Mievska, produs de Labina Mitevska
Gundermann
(Germania)
regia de Andreas Dresen, scenariul de Laila Stieler, produs de Claudia Steffen & Christoph Friedel
High Life
Germania, Franța, SUA, Polonia, Marea Britanie
regia de Claire Denis, scenariul de Claire Denis, Jean-Pol Fargeau și Geoff Cox, produs de Claudia Steffen, Christoph Friedel, Laurence Clerc, Olivier Thery Lapiney, Oliver Dungey, Klaudia Śmieja și D.J. Gugenheim
Homeward/Evge
(Ucraina)
regia de Nariman Aliev, scenariul de Nariman Aliev & Marysia Nikitiuk, produs de Vladimir Yatsenko
I Was At Home, But/Ich War Zuhause, Aber
(Germania, Serbia)
Scris și regizat de Angela Schanelec, produs de Angela Schanelec & Vladimir Vidic
It Must Be Heaven
(Franța, Qatar, Germania, Canada, Turcia, Palestina)
Scris și regizat de Elia Suleiman, produs de Edouard Weil, Laurine Pelassy, Elia Suleiman, Thanassis Karathanos, Martin Hampel & Serge Noël
Joy
(Austria)
Scris și regizat de Sudabeh Mortezai, produs de Oliver Neuman
Jumpman/Podbrosy
(Rusia, Irlanda, Franța, Lituania)
Scris și regizat de Ivan I. Tverdovsky, produs de Mila Rozanova și Natalya Mokritskaya
Les Miserables
(Franța)
regia de Ladj Ly, scenariul de Ladj Ly, Giordano Gederlini & Alexis Manenti, produs de Christophe Barral
Little Joe
(Austria, Marea Britanie, Germania)
regia de Jessica Hausner, scenariul de Jessica Hausner și Géraldine Bajard, produs de Bruno Wagner, Martin Gschlacht, Jessica Hausner, Bertrand Faivre, Gerardine O'flynn și Philippe Bober
Mr. Jones
(Polonia, Marea Britanie, Ucraina)
regia de Agnieszka Holland, scenariul de Andrea Chalupa, produs de Stanisław Dziedzic, Andrea Chalupa & Klaudia Śmieja-Rostworowska
Non Fiction/Doubles Vies
(Franța)
Scris și regizat de Olivier Assayas, produs de Charles Gillibert
Oleg
(Letonia, Lituania, Belgia, Franța)
regia de Juris Kursietis, scenariul de Juris Kursietis, Kaspars Odins & Liga Celma-Kursiete, produs de Alise Gelze, Aija Berzina, Lukas Trimonis, Isabelle Truc & Guillaume De Seille
Pain And Glory/Dolor Y Gloria
(Spania)
Scris și regizat de Pedro Almodóvar, produs de Agustín Almodóvar & Esther García
Piranhas/La Paranza Dei Bambini
(Italia)
regia de Claudio Giovannesi, scenariul de Roberto Saviano, Claudio Giovannesi & Maurizio Braucci, produs de Carlo Degli Esposti & Nicola Serra
Portrait Of A Lady On Fire/Portrait De La Jeune Fille En Feu
(Franța)
Scris și regizat de Céline Sciamma, produs de Bénédicte Couvreur
Queen Of Hearts/Dronningen
(Danemarca, Suedia)
regia de May El-Touhky, scenariul de Maren Louise Käehne & May El-Toukhy, produs de Caroline Blanco & René Ezra
Sibel
(Turcia, Franța, Germania, Luxembourg)
regia de Çagla Zencirci & Guillaume Giovanetti,scenariul de Çagla Zencirci, Ramata Sy & Guillaume Giovanetti, produs de Marie Legrand, Rani Massalha, Michael Eckelt, Johannes Jancke, Marsel Kalvo, Nefes Polat, Christel Henon, Lilian Eche & Marc Simoncini
Sons of Danemarca/Danmarks Sønner
(Danemarca)
Scris și regizat de Ulaa Salim, produs de Daniel Mühlendorph
Sorry We Missed You
(Marea Britanie, Franța, Belgia)
regia de Ken Loach, scenariul de Paul Laverty, produs de Rebecca O'brien
Stitches/Šavovi
(Serbia)
regia de Miroslav Terzić, scenariul de Elma Tataragić, produs de Uliks Fehmiu & Milena Trobozić Garfield
Synonyms/Synonymes
(Franța, Germania, Israel)
regia de Nadav Lapid, scenariul de Nadav Lapid & Haim Lapid, produs de Saïd Ben Saïd & Michel Merkt
System Crasher/Systemsprenger
(Germania)
Scris și regizat de Nora Fingscheidt, produs de Jonas Weydemann, Peter Hartwig, Jakob Weydemann & Frauke Kolbmüller
Tel Aviv On Fire
(Luxembourg, Franța, Israel, Belgia)
regia de Sameh Zoabi, scenariul de Dan Kleinman, produs de Bernard Michaux, Milena Poylo, Gilles Sacuto, Amir Harel & Patrick Quinet
The Favourite
(Marea Britanie, Irlanda)
regia de Yorgos Lanthimos, scenariul de Deborah Davis & Tony Mcnamara, produs de Ed Guiney, Ceci Dempsey, Lee Magiday & Yorgos Lanthimos
The Realm/El Reino
(Spania, Franța)
regia de Rodrigo Sorogoyen, scenariul de Isabel Peña & Rodrigo Sorogoyen, produs de Gerardo Herrero, Mikel Lejarza & Mercedes Gamero
The Traitor/Il Traditore
(Italia, Germania, Franța, Brazilia)
regia de Marco Bellocchio, scenariul de Valia Santella, Ludovica Rampoldi, produs de Giuseppe Caschetto & Simone Gattoni
The Whistlers/La Gomera
(Romania, Franța)
Scris și regizat de Corneliu Porumboiu, produs de Marcela Mindru Ursu, Patricia Poienaru, Sylvie Pialat, Benoît Quainon, Janine Jackowski, Jonas Dornbach & Maren Ade
Twin Flower/Fiore Gemello
(Italia)
Scris și regizat de Laura Luchetti, produs de Giuseppe Gallo
Werewolf/Wilkołak
(Polonia, Germania, Olanda)
Scris și regizat de Adrian Panek, produs de Magdalena Kamińska & Agata Szymanska
Yesterday
(Marea Britanie)
regia de Danny Boyle, scenariul de Richard Curtis, produs de Tim Bevan, Eric Fellner, Matthew James Wilkinson, Bernard Bellew, Richard Curtis & Danny Boyle
Young Ahmed/Le Jeune Ahmed
(Belgia, Franța)
Scris și regizat de Jean-Pierre Dardenne & Luc Dardenne, produs de Jean-Pierre, Luc Dardenne & Denis Freyd
- Durere și glorie (2019) Dolor y gloria
- Dumnezeu există și numele lui e Petrunija (2021) Gospod postoi, imeto i' e Petrunija
- Slavă Domnului! (2019) Grâce à Dieu
- Gundermann (2018) Gundermann
- High Life (2019) High Life
- I Was at Home, But (2020) Ich war zuhause, aber
- La Gomera (2019) La Gomera
- Tânărul Ahmed (2020) Le jeune Ahmed
- Portretul unei femei în flăcări (2020) Portrait de la jeune fille en feu
- Favorita (2018) The Favourite