Dacă repeţi o poantă, după ce şi-a făcut deja efectul, nu o să mai râdă nimeni. Iar dacă vii cu același film, doar că în loc de personaje masculine pui feminine, spectatorul va rămâne inert.

Routh Night este o Marea mahmureală cu femei. Prin urmare, dacă am râs o dată (chiar de două ori, cum Hangover a avut și o continuare) de oameni care beau și se droghează până nu mai știu de ei, la Routh Night nu o vom mai face.

Cinci prietene şi foste colege de facultate – interpretate de Scarlett Johansson, Kate McKinnon, Jillian Bell, Ilana Glazer şi Zoë Kravitz – închiriază o casă de vacanţă la Miami pentru un weekend de celebrare a ultimelor zile de burlăcie ale lui Jess (Scarlett Johansson), weekend care până la urmă o va lua razna.

Filmul nu are niciun haz până pe la jumătate - în primul rând pentru că recunoști formula din Marea Mahmureală. În al doilea rând, pentru că sufletul grupului, și anume supraponderala Alice, prietena cea mai bună a protagonistei (Scarlett Johansson) e destul de fără sare și piper portretizată de Jillian Bell.

În al treilea rând, pentru că abia de la jumătate suntem aruncați în cavalcada propriu-zisă de gaguri și poante, cele reușite de numărat pe degetele de la o mână. În prima parte a filmului, numai personajele se distrează, e o veselie și un haz între ele de îți vine să îți dai palme ca spectator la gândul că ție nu ți se mișcă niciun mușchi pe față.

Singura parte originală a scenariului ar fi discuția despre prietenie, despre continuarea ei în virtutea inerției la vârsta adultă doar pentru că a existat la anii adolescenței, chiar dacă persoanele s-au schimbat, agățarea de trecut etc.