×
Utilizator
×
Filmele mele Inchide
Biografie

Ioana Mischie este cineastă de origine română (scenaristă/regizoare), artista si pionera a domeniului transmedia, multi-premiată pentru film, VR și concepte inovatoare. În anul 2018 a fost bursieră Fulbright în cadrul USC – School of Cinematic Arts, din Los Angeles, California și a avansat domeniul transmedia storytelling, pentru cercetarea căruia a primit calificativul Summa cum laude.

Proiectele sale cinematografice au fost selectate la peste 250 de festivaluri de top din întreaga lume (Cannes IFF, Venice Biennale IFF, Shanghai IFF) și la numeroase programe internaționale (Berlinale Talents – Script Station, Sundance Workshop – Capalbio, Biennale College Cinema VR), fiind multi-premiate cu The Webby Awards, SXSW Hackathon, GoEast IFF, European XR Awards, Fipadoc Smart Award.

Considerata un trendsetter in mediul audio-vizual, a initiat un nou gen audio-vizual numit fictiune noetica (noe-fi) care consta in imaginarea unor viitoruri axate pe avansarea constiintei umane. A semnat proiecte artistice precum Government of Children (primul film stereoscopic, primul film care implica AI), Tangible Utopias (prima franciza imersiva), DreamNA (primul proiect neuro-VR) si Human Violins (prima franciza multi-player), cel din urma fiind considerat unul dintre cele mai bune 8 proiecte imersive din intreaga lume, singurul proiect romanesc selectat la 3 festivaluri de clasa A - Cannes, Venetia si Shanghai.

A debutat în calitate de regizor la Channel 4 în Marea Britanie cu două seriale documentar cu un număr record de vizionări în UK. Scurt-metrajul anterior, Cumulonimbus, a fost nominalizat la Premiile Gopo pentru Cel mai bun scurt-metraj si selectat de Gus Van Sant ca finalist in cadrul competitiei Coppola Shorts, din 5000 de inscrieri globale. Scurt-metrajul “237 de ani” a fost produs de Legende Films, casa de productie franceza multi-premiata cu Oscar.

Este co-fondatoare si presedinta a asociației Storyscapes, lector universitar în cadrul UNATC si Fulbright Ambassador. A publicat carti la MIT Press, NYU Press si UNATC Press si a sustinut conferinte in cadrul TEDxBoldandBrilliant. Imaginând lumea ca un loc de joacă neo-creativ, ea crede că povestitorii sunt “arhitecți ai viitorului” (Buckminster Fuller).