Filmul care i-a adus lui Eminem un Oscar pentru cea mai buna muzica (pe care nu l-a ridicat fiindca organizatorii galei i-au cerut sa se poarte mai... festiv...) nu e nici mai bun, nici mai prost ca alte filme cu hip-hopisti de toate culorile.

Intrebarea care se pune este: cat din povestea scenaristului Scott Silver copiaza biografia lui Eminem? Fanii care i-au aprofundat cu pasiune textele (poezie adevarata, zic eu) vor regasi in filmul lui Curtis Hanson teme binecunoscute din clipurile care l-au consacrat pe Eminem: relatiile incordate cu mama sa, iubita gravida, enervanta, parasita, lumea ghetto-ului, in care nici albii n-o duc mai bine, amaraciunea, violenta, drogurile, copiii care trag ponoasele...

Cat despre "dotarile" actoricesti ale raperului cu fata palida, apoi acestea sunt atat de convingatoare incit te determina sa nu ai prea multe dubii asupra identitatii reale a personajului. Chiar daca in film se numeste Jimmy Smith Jr., alintat Bunny Rabbit, e clar ca il vezi tot timpul pe Eminem, suparat ca de obicei si gesticuland cu mainile alea neverosimil de frumoase.

Ne aflam la Detroit, in 1995. Partea lustruita nu i se vede. Doar mataraia de agregate urate, din fier, unde oamenii isi castiga din greu banii de hotdog. Mai vedem mahalaua de dincoace de strada 8 Mile. Un ghettou. Cu oameni de culoare care, atunci cand nu rapuiesc in mod organizat, la colt de strada, se bat cu harnicie, violeaza etc.

Jimmy Smith, alias Rabbit, traieste intr-o rulota pestlentiala, impreuna cu mama sa (Kim Basinger), surioara sa si amantul mamei, Greg. Acesta din urma, un pierde vara cu vocatie de betiv, a fost coleg de scoala cu Rabbit. Acum este intretinut de femeia care, in realitate, nu prea are cu ce sa-si intretina cei doi copii. Rabbit munceste din greu intr-un atelier hidos, cu multe fieratanii si un sef care il ameninta mereu cu concedierea.

In timpul liber, baiatul pritoceste texte vehemente si viseaza sa ajunga un raper fruntas. Numai ca breasla, alcatuita din afro-americani peste masura de batausi, nu prea-l are la inima. Singurul care crede in el este Future (Mekhi Phifer), prezentatorul vesnicului campionat de hip-hop, care se tine intr-un club din ghettou.

Rabbit este groaznic de catranit. A prins-o pe maica-sa facand pe Lady Godiva cu amantul cel (prea) tinerel. Amandoi i-au reprosat ca nu aduce destui bani in casa. Si, colac peste pupaza, l-a mai si apucat vomitatul de emotie inainte de concurs. Dar necazurile lui nu se termina aici. Este batut la cap sistematic de Jeaneanne, fosta iubita, care pretinde ca e gravida. Nu e prea fericit nici cu noua iubita, o candidata la gloria muzicala, care nu ezita sa-si plateasca in natura un eventual succes.

Dupa ce isi manifesta destul de violent dezacordul fata de initiativa blondei Alex (Brittany Murphy) de a face sex cu producatorul, in cabina de inregistrari, Rabbit o incaseaza metodic de la killerii din opozitie. Dar - in mod neasteptat si nu tocmai asortat cu stilul lui Eminem - filmul se termina cu un fel de happy-end. Rabbit ajunge cel mai mare raper dar este profund nefericit.