În competiția pentru Leul de Aur la Veneția 2015, A Bigger Splash: Pasiuni Periculoase rulează din 4 martie în cinematografele noastre, aducând pe marile noastre ecrane patru interpretări magistrale, din partea protagoniștilor - Tilda Swinton, Ralph Fiennes, Matthias Schoenaerts, Dakota Johnson, nuditate și pasiune.

Legenda rock Marianne Lane (Tilda Swinton) se recuperează pe insula vulcanică Pantelleria, alături de partenerul său Paul (Matthias Schoenaerts), când celebrul producător muzical și vechi iubit, Harry (Ralph Fiennes), sosește pe neașteptate, însoțit de fiica sa, Penelope (Dakota Johnson), și le întrerupe vacanța, aducând cu el nostalgii fără scăpare.

A Bigger Splash, un remake la filmul Piscina (1969), e despre iubire, frumusețe, dorință, sex, sexualitate și pericolul unui fost iubit (interpretat de Ralph Fiennes, în una dintre cele mai bune ipostaze ale sale pe marele ecran) care, prin prezența și acțiunile sale, are un efect destructiv asupra paradisului în care Marianne și Paul s-au retras, aducând înapoi trecutul personajelor principale. A Bigger Splash este și despre imposibilitatea comunicării reale: Legenda rock Marianne Lane (Tilda Swinton) mimează pierderea vocii, Penelope (Dakota Johnson) vede și înțelege mai mult decât lasă să se creadă, și mai e și căldura ce toropește, insectele și vântul care aduce nisipul tăios ce parcă „orbește” personajele. Corpurile însele au cicatrici, e un motiv al rănirii care persistă în aer.
Regizorul italian Luca Guadagnino mizează mult în crearea atmosferei de tensiune sexuală, atracție și dorință vulcanice, pe cadre intruzive și pe nudul actorilor. Toată lumea se dezbracă complet în acest film...

Amintindu-mi filmul Piscina din 1969 și pe Romy Schneider în rolul lui Marianne, am fost surprinsă de alegerile de casting ale regizorului sicilian Luca Guadagnino pentru filmul A Bigger Splash. Tilda Swinton reia practic rolul pe care Romy Schneider îl juca alături de Alain Delon. Nu mi-o imaginam, cu alura ei androgină, reluând personajul căruia Romy Schneider i-a dat sezualitate de felină, dar și vulnerabilitate plus mister.

Regizorul italian mizează mult în crearea atmosferei de tensiune sexuală, atracție și dorință vulcanică, pe cadre intruzive și pe nudul actorilor. Toată lumea se dezbracă complet în acest film.

Pe de altă parte, în A Bigger Splash: Pasiuni periculoase aflăm mai clar (prin raport cu filmul din 1969) motivațiile personajelor, sunt mai bine construite, ceea ce susține mai bine acțiunile lor.

Ralph Fiennes e un munte de energie în acest film, joacă cu nerv, și are o scenă de dans memorabilă, dar dincolo de această efervescență e pasiunea pe care încă o simte față de Marianne, cu care a avut o relație de șase ani. Venirea lui e ca o furtună în paradis. Marianne are în continuare sentimente pentru el, dar nu vrea să îl trădeze pe Paul.

Dakota Johnson face cam același lucru cu ce vedeam în Cele 50 de umbre ale lui Grey, dar ce nu se întâmpla acolo are loc acum - renunță complet la haine. Pe de altă parte, e o contrapondere mult mai senzuală decât Jane Birkin care era la debut cu filmul Piscine din 1969 și a creat din personajul Penelope o adolescentă timidă, ce poza lipsa de experiență, aparent neștiutoare, dar cu replici care pun sare pe rană personajului jucat de Alain Delon.

Matthias Schoenaerts nu mai este seducătorul irezistibil, superficial, aproape gigolo pe care Delon îl construia în filmul din 1969. Ci un fost alcoolic ce a trecut printr-o tentativă de suicid, care se agață acum de fragilul echilibru pe care i-l dă relația cu Marianne.

Un film efervescent, surprinzător, de neratat în cinematografele noastre și prin finalul neașteptat.