Ultimul rol finalizat al lui Philip Seymour Hoffman înainte de sfârşitul său prematur din februarie este thrillerul A Most Wanted Man/Vânătoarea de spioni, în regia lui Anton Corbijn, un ghem de iţe perfect controlat de regizor şi excelent condus de Hoffman. Iată mai jos la ce să te aştepţi de la această inteligentă şi fidelă adaptare după romanul omonim semnat de John le Carré.

În 2011 Tomas Alfredson semna o altă celebră ecranizare după le Carré, Tinker Tailor Soldier Spy, probabil cel mai lăudat thriller cu spioni al anului respectiv. A Most Wanted Man are toate şansele să-şi adjudece aceleaşi aprecieri în 2014, folosind o formulă asemănătoare, cu un subiect complex şi un ansamblu de actori celebri interpretând personaje cu interese diferite şi contradictorii.

În centrul atenţiei este Günther Bachmann (Hoffman), un specialist în spionaj şi interceptare german însărcinat să descopere planurile teroriste ale comunităţii islamice din Hamburg. Când în oraş îşi face apariţia Issa (Grigoriy Dobrygin, actorul rus premiat cu un Urs de argint la Berlin în 2010 pentru excelentul Cum mi-am petrecut sfârşitul verii), un imigrant ilegal ruso-cecen venit să recupereze averea tatălui său, Bachmann intră în conflict cu restul agenţiilor de spionaj din Germania. Cel mai înfocat adversar al său este Dieter Mohr (Rainer Bock), convins că Issa este terorist şi gata să îl aresteze, dar Bachmann vrea să-l folosească pe cecen pentru a prinde peşti mai mari. De caz sunt interesaţi şi americanii reprezentaţi de Martha Sullivan (Robin Wright), iar lucrurile se complică şi mai mult când în joc intră Annabel Richter (Rachel McAdams), o avocată pentru drepturile omului gata să îl apere pe Issa, şi bancherul Thomas Brue (Willem Dafoe), care are acces la averea tatălui acestuia.

Pare complicat? Este! Dar Anton Corbijn controlează perfect ritmul şi cantitatea de informaţii oferită spectatorului, aşa că A Most Wanted Man devine unul dintre cele mai clare şi logice filme cu spioni, în ciuda complexităţii scenariului scris de australianul Andrew Bowell. Ce uimeşte la subiect este faptul că natura antagonistului va fi o surpriză pentru spectatori, povestea reinventându-se în timp ce competiţia agenţiilor pentru a descoperi intenţiile lui Issa devine tot mai acerbă.

Philip Seymour Hoffman face un rol extraordinar în ultimul său film terminat înaintea morţii. Corbijn îşi îndreaptă atenţia asupra tuturor celorlalte personaje, oprindu-se să le prezinte scopurile şi temerile, dar Bachmann fură toate scenele datorită unui Hoffman cald, amuzant şi direct. Rolul agentului german va deveni unul dintre cele mai importante din cariera unui actor adesea lăudat ca unul dintre cei mai impresionanţi ai generaţiei sale.

Un avertisment: dacă vrei un thriller cu împuşcături, urmăriri şi lupte corp la corp după reţeta hollywoodiană, A Most Wanted Man ar putea să te dezamăgească. Este un thriller cu spioni care stau în birouri, iar principala lor armă sunt creierul şi argumentele, nu pistolul sau maşinile de ultimă generaţie. A Most Wanted Man este un thriller care pune mintea la contribuţie şi-şi invită spectatorul să-i urmeze complicatul hăţiş de intrigi fără a oferi divertismentul facil specific genului la Hollywood.