Joi seara a avut loc avanpremiera celui mai spectaculos film SF al anului, Avatar, în regia lui James Cameron. 165 de minute de spectacol pur! James Cameron nu ne trădează nicio clipă încrederea. Bifează de Oscar la efecte speciale, scenografie, machiaj, decor, imagine şi realismul personajelor create.
Povestea este peste Transformers, de exemplu, un film care contează de asemenea foarte mult pe efecte speciale. Dar se vede influenţa foarte multor idei SF, pe care Cameron a recunoscut că le-a preluat din toate cărţile şi benzile desenate citite.

Interesantă e abordarea eco - Na'vi îşi respectă planeta, existând între Pandora şi aceşti aborigeni o comunicare bioenergetică. Ideii deja fumate (iertaţi-mi impietatea asocierii acestei sintagme cu contextul eco al poveştii) a planetei care trăieşte şi comunică, se adaugă cea a unei lumi şamanice. Arborele Vieţii, dansuri şi formule magice rostite de Na'vi pentru vindecarea răniţilor, cultul strămoşilor, cu totul o lume care te hipnotizează nu doar vizual, ci şi la nivel de concept.

Na'vi au un mod primitiv de a trăi - vânează cu arcuri, se deplasează sumar îmbrăcaţi, dar au o frumuseţe spirituală pe care Cameron mizează ca să ne îndrăgostim de Neytiri o dată cu Jake Sully (Sam Worthington). Şi regizorul onorează inclusiv promisiunea unei poveşti de dragoste sensibile, care emoţionează.