Cea mai îndrăgită franciză chinezească de animație, Boonie Bears, a lansat al optulea film al său. Călătoriile lui Bramble și Briar transcend planul terestru în această nouă aventură.

Comedia Boonie Bears: Back to Earth reprezintă mai multe premiere pentru seria care a luat naștere în 2012 printr-un serial animat. A devenit primul lungmetraj care îl are ca protagonist pe Bramble, în locul fratelui său mai mare Briar. Scenariștii Wan Qin, Xu Yun, Jiang Lin și regizorul Lin Huida s-au folosit de acest fapt pentru a contura narațiunea, ursul galben dorindu-și cu ardoare să se ridice la nivelul rudei sale brune. Back to Earth este de asemenea primul episod care duce acțiunea mai departe de spațiul obișnuit al personajelor, adică rezervația naturală în care locuiesc, și adaugă elemente SF în ecuație. Mai mult, rupe lanțul filmelor care poartă semnătura regizorală a lui Ding Liang. Nu în ultimul rând, s-a bucurat de prima distribuție a seriei în cinematografele din UK.

Al optulea episod îl urmărește pe Bramble și încercarea lui de a ajunge un erou apreciat și respectat de comunitate. Animația debutează cu această reverie, fantezia devenind realitate în deznodământ și creionând o frumoasă simetrie incipit-final. Nu este necesar ca spectatorii să fie familiari cu personajele de dinainte, întrucât povestea este de sine stătătoare. Apar cele originale cum ar fi ursuleții, maimuța și pădurarul Vick, dar și unele noi ca pisica extraterestră Avi sau antagoniștii Cruz, un cuplu de vânzători de arme.

Deși se întâlnesc întămplător și se urăsc inițial (așa cum începe orice relație frumoasă), Bramble și Avi ajung să lupte cot la cot și să se vulnerabilizeze unul în fața celuilalt. O prietenie improbabilă se naște între ursul neîndemânatic și pisoiul agil, în ciuda caracteristicilor opuse, iar tehnologia celui din urmă devine accesibilă protagonistului. Astfel el descoperă încetul cu încetul că voința și mintea sa sunt mai puternice decât a crezut.

Comportamentele personajelor sunt motivate destul de clișeic. Bramble își dorește să demonstreze că este și el bun de ceva, Avi se reîntoarce pe pământ pentru a-și căuta familia, iar soții Cruz, vor putere și bani, în special ea, pentru a acoperi golul abandonului din copilărie. Prietenii ursului doresc doar să își ajute amicul să iasă din beleaua în care a intrat involuntar.

În ciuda faptului că urmează o rețetă arhicunoscută și are o structură monomitică (cum sunt construite toate basmele clasice), ceea ce îl face predictibil, Boonie Bears: Back to Earth este distractiv pentru copii și adulți deopotrivă. Un aspect interesant se datorează ancorării în realitatea contemporană: reciclarea de care se ocupă ursuleții, computerul cumpărat de Black Friday, pe care soțul Cruz îl sparge de nervi și apoi scoate un angajat drept țap ispășitor, monstrul din gunoaie aruncate alandala, vânzătorii bogați de arme sau Pâmântul distrus cu milioane de ani în urmă din cauza exploatării și a războaielor - o soartă spre care ne îndreptăm vertiginos și noi. Nu lipsesc nici referințele la filme precum 2001: A Space Odyssey (prin melodia Also sprach Zarathustra) sau The Seven Year Itch (prin celebra scenă în care fusta albă a lui Marilyn Monroe zboară).

Totuși, Boonie Bears: Back to Earth excelează doar din punct de vedere vizual. Animația realizată cu ajutorul CGI-ului prezintă o atenție deosebită la detalii, iar experiența vizionării filmului este mult mai bogată în 3D. Dublajul în română poate fi ciudat pentru adulți, dar e ușor să se obișnuiască repede. Per total este o comedie animată relaxantă și educativă, potrivită pentru copii de toate vârstele.