De data asta, Jim Carrey este un fel de Catalin Radu Tanase in cheie parodica. Numele lui este Bruce Nolan iar meseria - reporter de stiri la o televiziune din Buffalo.

Omul are un umor cu totul special iar comentariile lui acide sunt intens gustate de telespectatori. Dar, ca peste tot, concurenta de la locul de munca isi face de lucru cu harnicie in a rontai partile sensibile ale posibilei vedete. Cariera lui Bruce se afla acum intr-un moment crucial. Pensionarea unui venerabil teleast i-ar putea aduce un salt important pe scara ierarhica. Normal, exista si alti pretendenti la postul banos, iar alegerea va fi cauta in functie de rating-ul obtinut de fiecare.

Ceea ce-l nemultumeste pe Bruce este ca, spre deosebire de alti reporteri, care prind evenimente adevarate, el nu are la indemina decat mizilicuri neinteresante cum ar fi concursul "Cel mai mare fursec". Cu parul prins intr-o plasa, reporterul frenetic transmite de la fata locului un mare speach presarat cu mici rautati. Pe fundal se proiecteaza patiserul Val, care tocmai isi exploreaza nasul cu un deget foarte meticulos. Autoarea megafursecului, o batranica senila, se straduieste sa le explice telespectatorilor ca mismasurile negre din fursecul de anul trecut, nu erau cacareze de sobolan ci bucatele de ciocolata. Dupa ce termina de transmis reportajul despre mandria orasului Buffalo, Bruce se intoarce acasa.

Aici il asteapta iubita sa, Grace (Jennifer Aniston) si cainele care face pipi mereu in casa. Linistea caminului nu-i alina tendinta tot mai acuta spre depresie: "Am 40 de ani si n-am facut nimic! M-am ciocnit de tavan." Totusi, apare o sansa de afirmare: editia a 23-a a celebrei festivitati de la Niagara Falls, "Fecioara Ceturilor". Nestiind ca este in direct, Bruce organizeaza o panarama intreaga cu "Mama lu' Katharine Hepburn". Evident, e dat afara imediat, fapt care il face sa mediteze cu naduf: "Dumnezeu e un pusti rau care Se distreaza cu o lupa. Eu sunt furnica pe care o arde!"

In plus, incaseaza o bataie sora cu moartea de la niste golani. Cu masina facuta praf, ajunge din nou acasa. Cainele se usureaza, ca de obicei, pe parchet. Il enerveaza pana si tandra si rabdatoarea Grace. Si pagerul, care nu mai tace. Intr-un acces de isterie, Bruce il azvarle pe fereastra. Desi e ferfenita pe asfalt, instrumentul de tortura continua sa oracaie vioi. Excedat, teleastul coboara in strada, contempla pagerul cu sarmele vraiste si, providential, afla ca i se ofera o slujba. Locul indicat este o hardughie coscovita, pe al carei frontispiciu scrie "Omni Present's Inc".

Inainte de a intra, Bruce calca pana la genunchi intr-o groapa cu noroi. Pe dinauntru, casoiul cel urat arata cu totul altfel. Imaculat si luminos. Un negru batran spala holul. Tot el este si electricianul care drege iluminatia. Dupa cum, tot el este si managerul stabilimentului. Ati ghicit: negrul este Dumnezeu, care a auzit imprecatiile lui Bruce si este gata sa faca o minune pentru el.

Dupa ce a ascultat lamentarile si reprosurile omului nemultumit de soarta sa, Dumnezeu ii ofera o mica satisfactie: Bruce va prelua pentru o vreme slujba Atotputernicului! Dupa ce se convinge ca nu e nici beat, nici drogat si nici nu doarme, Bruce incepe sa-si incerce puterile facand nazbatii peste nazbatii. Se razbuna original pe huliganii care l-au caftanit, il face de ras pe colegul care i-a luat locul la pupitrul emisiunii de stiri (un fel de Cosarca fara vrabie sub nas) si, mai ales, provoaca niste fenomene "in exclusivitate" fapt care il propulseaza in varful topului cu televedete.

Nici cainele nu-l mai traumatizeaza cu naravurile lui urat mirositoare. Acum isi face nevoile frumos, la toaleta, ridicand si colacul! Dar meseria de Dumnezeu nu e usoara. Bruce aude voci in cap si se poarta mai mult decat ciudat. Cand vrea sa devina baiat bun, indeplinind rugile credinciosilor, face prostii si mai mari. Vazand ca lucrurile merg din ce in ce mai prost, se vaicareste iar la Sefu' Al Mare: "Le-am dat tot ce voiau!" Dumnezeu Se minuneaza mucalit: "Da' de cand stiu oamenii ce vor?" Asta cam asa e...

In orice caz, filmul lui Tom Shadyac are mult umor, Jim Carrey se scalambaie mai putin, hazul constand mai mult in savoarea dialogului si in comicul de situatie.