Nu stiu altii cum sunt, dar eu, cand ma gandesc la filmele de groaza ce le vedeam pe cand ma jucam, adolescent, cu video-ul, m-apuca asa o nostalgie de nu-mi trece nici cu "Stirile de la ora 5"!

Unde s-au dus, cand au apus acele minunate pelicule in care - de regula, intr-o vineri 13 - mortii ieseau din mormant cu dor de tigve proaspete, copiii din cartier erau taiati cu fierastraul electric - evident, dupa ce acelasi fierastrau (rau!) facea chiftelute chinezesti toata familia - si-apoi venea Apocalipsa fara efecte speciale, valuri uriase sau meteoriti...? "Dawn of the Dead" ("Dimineata mortii") vine la tanc sa ne-aduca aminte ca nu, genul "horror" n-a murit; doar ca a devenit, din "cult", cool.

"Dimineata..." este un remake dupa un maestru al genului - George A. Romero - si, la capitolul capete explodate, membre transate & sfartecari, sta bine: amatorul de senzatii tari are tot ce-si doreste inima lui (impietrita). E (tot) o poveste cu zombi - multi, tot mai multi, practic: tot ceea ce este, in prealabil, muscat de un zombie devine zombie - si cu cativa (putini) oameni vii care se baricadeaza intr-un mall, asteptand sfarsitul filmului.

Ce e nou, in acest film, tine de o sensibilitate (se poate vorbi de "sensibilitate" intr-un film de groaza?! ei, uite ca se poate...) post-11 septembrie, cu un subtext anti-razboi care transforma filmul de serie B intr-o parabola politica. Cu subtextul asta (care indeamna la reflectie, toleranta, blabla) nu sunt de acord; dar exista aici, pana la urma, o asemenea pofta de-a impusca zombie-ul (ca in scena, mortala, in care "nemortii"/mortii vii sunt curatati in functie de asemanarea lor cu o vedeta) incat inchid ochii la pastila politica si savurez restul. Regizor: Zack Snyder. Sunt convins ca vom mai auzi de el.