Titlul documentarului, "De ce mă cheamă Nora, când cerul meu e senin", este o metaforă poetică ce deschide o fereastră spre universul interior al Norei Iuga, o poetă, romancieră și traducătoare de neegalat în peisajul literar românesc contemporan. La impresionanta vârstă de 92 de ani, Iuga rămâne o figură emblematică, cu o prezență carismatică și o autoironie rafinată, o combinație rar întâlnită și mai ales atât de bine articulată.

Carla Teaha, în debutul său regizoral, nu doar că reușește să captureze esența scriitoarei, dar o face cu o delicatețe și o profunditate care transcend granițele genului documentar. Prin intermediul acestui portret cinematografic, suntem invitați să explorăm nu doar "erotismul morbid" care a stârnit controverse în trecut, ci și influența acestuia asupra scrierilor și perspectivei de viață ale Norei Iuga. Documentarul devine astfel un portal în timp, oferindu-ne posibilitatea de a înțelege cum a evoluat gândirea și creativitatea ei de-a lungul anilor.

Filmul este o combinație de genuri, împletind un rail-documentary cu un confesional la cameră, pe fundalul pandemiei de COVID-19. Această structură narativă permite o incursiune în viața personală și profesională a Norei Iuga, marcând momente semnificative, cum ar fi aniversarea vârstei de 90 de ani. Teaha alege să echilibreze materialul filmat pe parcursul a trei ani, oferind astfel un montaj atent între trecut, prezent și filozofie.

Secvențele filmate arată o Nora Iuga într-o lumină profund umană – vorbind despre iubiri pierdute și actuale, despre arta scrisului și diferitele sale manifestări. Întâlnirea cu Mircea Cărtărescu la Târgul de Carte de la Frankfurt devine un punct culminant al filmului, o demonstrație de măiestrie în arta conversației și a seducției intelectuale.
Documentarul nu ezită să abordeze și latura mai puțin văzută a personajului principal – aceea a unei artiste conștiente de impactul său scenic și capabilă să se conecteze cu publicul într-un mod direct și sincer. Aceasta se reflectă atât în secvențele în care Iuga pare să vorbească direct cu spectatorii, cât și în interacțiunile sale cu publicul la evenimentele live.

"De ce mă cheamă Nora, când cerul meu e senin" nu este doar un documentar, ci o sărbătorire a vieții și a operei unei scriitoare extraordinare. Este o operă de artă în sine, care reușește să aducă un omagiu adecvat unei figuri literare iconice, capturând esența creativității și a spiritului său liber. Este, fără îndoială, un punct de reper în cinematografia documentară românească și un tribut meritat adus Norei Iuga și geniului său.

"De ce mă cheamă Nora, când cerul meu e senin" depășește limitele unui simplu documentar biografic, transformându-se într-o odă adusă libertății de exprimare, creativității și rezilienței umane. Documentarul reușește să capteze nu doar povestea vieții Norei Iuga, dar și complexitatea emoțională și intelectuală a unei personalități care a rezistat cenzurii și a continuat să creeze în ciuda adversităților.

Materialul filmic îmbină cu măiestrie interviuri și secvențe din viața cotidiană a poetei, creând un portret divers și bogat în nuanțe. De la imagini intime, cum ar fi Nora Iuga scriind la mașina de scris sau pregătindu-și cafeaua, la momente publice, cum sunt lecturile și întâlnirile cu alți scriitori, filmul construiește o narațiune ce se desfășoară fluid, menținând interesul spectatorului.

Interacțiunile dintre Nora Iuga și alți scriitori, cum este cea cu Mircea Cărtărescu, sunt prezentate cu o finețe care depășește granițele dialogului obișnuit. Aceste momente oferă o perspectivă rară asupra dinamicii dintre scriitori și modul în care se influențează reciproc, într-un context cultural profund românesc.

Pe lângă aspectele biografice și creative, filmul abordează și teme mai largi, cum ar fi natura timpului, memoria, iubirea și moartea. În acest context, Nora Iuga apare nu doar ca un subiect al documentarului, ci și ca un comentator lucid asupra acestor teme universale. Ea împărtășește reflecții care sunt deopotrivă personale și universale, oferind spectatorului o fereastră spre înțelegerea mai amplă a condiției umane.

În ceea ce privește stilul vizual, Carla Teaha utilizează o abordare cinematografică care combină realismul cu elemente artistice, creând un echilibru între documentare și poezie vizuală. Coloristica și cadrele sunt alese cu grijă, astfel încât să sublinieze și să completeze povestea narată.

"De ce mă cheamă Nora, când cerul meu e senin"este o explorare a vieții și a operei unei personalități extraordinare în literatura românească. Este o lucrare care informează și inspiră, provocând spectatorul să reflecteze asupra propriei vieți și asupra semnificației artei în societate. Cu siguranță, acest documentar va rămâne un punct de referință în istoria cinematografiei românești, un testament al puterii artei de a transcende timpul și de a influența generații.
Documentarul este rezultatul muncii unei echipe remarcabil de talentate, condusă de regizoarea Carla Teaha, care a adus o viziune unică și profundă în acest proiect. Echipa de imagine, formată din Ana Drăghici, Dalila Dulgheriu, Andrei Oană, Andrei Rădulescu și Radu Tancău, a capturat cu măiestrie fiecare cadru, oferind o perspectivă vizuală vibrantă și memorabilă asupra subiectului. Editorii Roxana Szel, Ligia Popescu și Patricia Chelaru au împletit cu abilitate secvențele filmate, creând o narațiune coerentă și captivantă. Produs de Wearebasca, documentarul beneficiază de un suport tehnic și artistic de remarcabil. Sunetul a fost magistral manevrat de Ștefan Teodorescu, care s-a asigurat că fiecare notă și cuvânt contribuie la povestea emoționantă a Norei Iuga. Această echipă a lucrat în armonie perfectă, dând viață unui documentar care va rămâne un reper în cinematografia românească.

Emoționant, profund și incredibil de autentic, acest documentar nu este doar pentru admiratorii Norei Iuga sau pentru cei pasionați de literatură și artă, ci pentru oricine dorește să fie martorul unei povești de viață extraordinare. Este un apel la contemplație, la aprecierea artei și la înțelegerea profundă a influenței culturale pe care o poate avea o personalitate marcantă.

Vă încurajez să mergeți să vedeți acest documentar, să-l trăiți și să-l simțiți. Fie că sunteți în căutarea inspirației, fie că doriți să vă îmbogățiți perspectiva culturală sau pur și simplu să aveți parte de o experiență cinematografică de neuitat, "De ce mă cheamă Nora, când cerul meu e senin" este o alegere pe care nu o veți regreta. Lăsați-vă purtați în lumea Norei Iuga, o lume plină de poezie, pasiune și profundă umanitate. Este o experiență care nu doar vă va emoționa, dar vă va și îmbogăți sufletește. Această realizare artistică excepțională merită văzută, discutată și sărbătorită. Așadar, nu ratați ocazia de a fi parte din această călătorie cinematografică unică!