Cine poate să rămână insensibil când băieţii răi devin tătici model? Sunt un mic ticălos 2 vine de vineri în 19 oraşe ale ţării cu un antierou ce se dă pe brazdă, devenind un tată ca la carte, cu o mulţime de gadgeturi, gata să concureze cu cele din filmele de acţiune ce se iau foarte în serios, cu o armată de Minioni drăguţi, dar fără minte, şi un cuplu gen Domnul şi doamna Smith - doar că el este chel, iar ea (voce Kristen Wiig) o spioană cu inimă mare.

Cu Gru (Steve Carell) cel de acum ne e mai uşor să empatizăm. Înfăţişarea respingătoare, ce-l apropie de Pinguinul lui Danny DeVito, devine simpatică prin toate stângăciile cu care îşi desfăşoară misiunea de tătic.

Animaţia are câteva momente care chiar reuşesc să emoţioneze - părinţii vor fi mişcaţi de multe dintre replicile lui Agnes (voce Elsie Kate Fisher), mezina trioului de fetiţe ale lui Gru (Steve Carell).

Momentele de umor însoţesc preponderent Minionii, gagurile "luând faţa" umorului de dialog, în acest al doilea film din seria Sunt un mic ticălos. Roboţeii sufletişti, dar fără minte, pe care îi poţi uşor momi cu dulciuri, sunt sufletul filmului. De ei se leagă unul din cele mai importante twisturi.

Muzica, semnată de Heitor Pereira şi Pharrell Williams, face o intrare cât se poate de creativă villainului filmului - El Macho (voce Benjamin Bratt). Care e tare şi mare, calcă totul în picioare, dar - când vine vorba de motivaţii pentru răutăţile lui - e tăcut, nu ca o căciulă (a cărui stăpân nu prea are gură), ci ca un sombrero. El Macho devine un fel de Hulk, cu care Gru trebuie să lupte. Şi luptă, pe viaţă şi pe moarte, filmat în relanti de regizorii Pierre Coffin şi Chris Renaud, uşor parodici faţă de scenele de luptă din filmele de acţiune.

Ceea ce am remarcat la vizionarea specială de miercuri seară la care am participat este că adulţii s-au amuzat, la fel şi copiii, mai ales în a doua parte a filmului.

În Despicable Me 2, Gru e recrutat de către o organizaţie super-secretă care luptă contra crimei, ceea ce îl pune într-un rol neaşteptat: să coopereze cu băieţii buni şi să-i ajute să salveze lumea. Gru trebuie să împiedice un terorist care a furat dintr-un centru de cercetare o substanţă extrem de periculoasă, prin care vrea să distrugă lumea, iar ca subplot e încercarea lui Gru de a merge la o întâlnire, cum fetiţele îl tot bat la cap să le găsească o mamă. Clipul de mai joe e relevant în acest sens.

Sunt un mic ticălos 2 rulează în format 3D, subtitrat şi dublat, dar şi 2D dublat, în 19 oraşe ale ţării.