Un catun distopic, in care preoti cu barbi false, fosti militari, fac ordinea, unde penuria sufleteasca si alimentara colcaie pe langa depozite de gunoaie e ceea ce veti vedea in "Dolina". Si mai sunt si "tuberculosii", o categorie in sine, locul destinat lor fiind si temnita pentru cei care nu se raliaza sistemului. O figura fantomatica a unui arhiepiscop bantuie in asteptarile tuturor; catunul e practic, pe tot parcursul filmului, in pregatirea venirii acestui arhiepiscop. Daca din punctul de vedere al scenografiei, al imaginii si costumelor filmul e bine facut (desi - toate sunt vechi si noua toate, adica senzatia pe care ti-o da filmul este ca ai mai vazut genul acesta de stilistica - la Roy Andersson, la Volker Schlondorff - Toba de tinichea etc), cat priveste modul de povestire - ne trezim in fata unui haos. In film ii veti zari pe romanii Coca Bloos (in rol de tuberculoasa), Ioana Abur (Mauzi Anies, coafeza). Filmul este o coproductie Romania-Ungaria si il are in rol principal pe Adriano Giannini, distribuit in "Consecintele dragostei/"Le Conseguenze dell'amore", de Paolo Sorrentino (filmul nominalizat in 2004 la Palme d'Or).