Asa titlu, asa film. Casa noastra distribuitoare a accentuat prin traducere „mistocareala“ de pe ecran, aducindu–i pe protagonisti mai aproape de sufletul baietilor de pe la noi. Pelicule care isi au drept punct de pornire neghiobia candida se confectioneaza cu duiumul ; de mirare este insa ca un studio de anvergura si pretentiile lui Twentieth Century Fox investeste capital intr–o comedioara cu care, de obicei, se ocupa firmele modeste, mai de curind intrate in angrenajul industriei cinematografice. Autorii pretind ca ar fi vrut sa dea o replica parodica nenumaratelor filme mai mult sau mai putin romantice cu liceeni aflati la rascruce de drum in viata etc. Eroii nostri, doi tantalai care ar putea fi si simpatici incaputi pe alte miini, nu se afla decit dupa o noapte de chef, in urma careia dezastrele se tin lant : masina furata, slujba pierduta, prietene furioase, cadouri disparute, intilniri cu mesageri ai unor alte spatii, implicarea in tot felul de aventuri care au nevoie si de interventia efectelor speciale. Din pagubasi, eroii nostri se vad hoti si, din cind in cind, din sirul gagurilor mediocre, daca nu chiar timpe, mai rasare si cite unul amuzant. Exista cineva caruia aceasta „aventura bizara“ i–a placut „la nebunie“ : regizorul Danny Leiner, indragostit de personajele sale. „Chiar daca sint doi tolomaci – spune el – publicul trebuie sa creada in ei si sa li se alature pe parcursul actiunii asa cum a facut–o cu Jim Carrey in „Tantalaul si gogomanul“. Ramine de vazut daca spectatorii vor asculta de ordinul autorului si se vor distra pe seama baietilor cu vise agitate, interpretati de Ashton Kutcher (a fost cindva Jim Morrison in „Down to You“) si Sean William Scott, acesta din urma cunoscut din „Placinta americana“. O „American Pie“ este si comedia de fata, numai ca mai insipida. Partenere : Jenniffer Garner si Maria Sokoloff.