Duplicitate/Dulicity e un film sofisticat, întortocheat, inteligent, bine jucat, despre spionajul industrial şi mediul alambicat al agenţiilor de informaţii, totul uşor diluat de o poveste romantică. Cum este când doi spioni, doi mincinoşi profesionişti se îndrăgostesc? Asta s-a întrebat scenaristul şi regizorul Tony Gilroy care a confecţionat un "război rece" între două corporaţii din industria produselor cosmetice, în care spionii încearcă să-şi înşele patronii. Perechea de spioni este formată din agentul CIA Claire Stenwick (Julia Roberts) şi agentul MI6 Ray Koval (Clive Owen).

Cei doi se reîntâlnesc la Roma, petrec un weekend împreună şi se hotărăsc să-şi lase slujbele de la stat şi să intre în sectorul privat, ca să dea lovitura şi să poată fi împreună. Fiecare schimb de replici e o şaradă, totul e pus la îndoială, totul e altfel decât pare, încât urmărirea în sine a filmului e ca un joc de şah al spectatorului cu realizatorii filmului. Greu să anticipezi care va fi următoarea mişcare, twist-uri sunt cât cuprinde, tensiunea vine tocmai din faptul că nu ştii care va fi următoarea mişcare. Daca nu erau Julia Roberts şi Clive Owen, poate nu am mai fi fost la fel de conectaţi la poveste, totuși, dar aşa rămâne un film captivant,