Prezentat la Cannes, Karlovy Vary si in Saptamana Criticii, la Venetia (in 2006), My One and Onlies spune povestea unui fustangiu al carui credo este "o femeie pe zi te tine departe de doctor". Filmat si montat ca o combinatie intre stilul "cinema verite" si cel al clipurilor gen MTV, filmul are multa energie, partea plina de adrenalina fiind atunci cand este filmat un bungee jumper; regizorul opteaza pentru unghiul subiectiv... astfel incat cadem si noi in gol, o data cu protagonistul.
Povestea are loc in Budapesta, dar s-ar putea intampla in orice oras european.Umorul negru nu lipseste; de exemplu, protagonistul, Krisztian Kovacs, care emana sexualitate prin toti porii, se adreseaza unui tinere religioase, pe care incearca sa o impresioneze, spunandu-i ca filmul lui preferat este Jesus Christ Superstar. "Al meu este 'Evanghelia dupa Matei'" spune fata, la care eroul nostru replica: "Mine too! In fact, my three favourites are The Gospel, Jesus Christ Superstar and... Deep Throat".
Apoi, cand un prieten il sfatuieste sa ia mai in serios fetele si relatiile, "Gaseste-ti o fata desteapta, si vorbeste cu ea despre Heidegger", baiatul (Krisztián Kovács) tine cont de sfat, dar intr-o interpretare personala: incepe sa urmareasca fetele care vin la muzeu, si sa renunte la cautarea fetelor in localuri ori festivaluri de muzica.
Simultan, filmul spune si povestea incercarilor acestui baiat de a face serioasa, de lunga durata, o relatie cu o fata, Orsolya Tóth (Shooting Star anul acesta la Berlin); initiativa lui e un esec, si asta da o rezonanta emotionala filmului. De vazut.