Un film cu picioare, este foarte simpaticul "Amor pe contrasens", o comedie muzicala spaniola care a castigat cateva premii Goya (Oscarurile autohtone).

Regizat de Emilio Martinez-Lazaro, "Cealalta parte a patului" (titlul original) s-ar putea sa-i agaseze pe cei care nu suporta numerele cantate & dansate (ele sunt, ce-i drept, putin in exces), dar are destule ingrediente ca sa compenseze: un scenariu spiritual care-ntoarce pe toate fetele sexul - in cuplu si-n afara lui -, actori convingatori (printre care frumoasa Paz Vega, din "Lucia si sexul"), o buna dispozitie generala si - pentru cei care-o descopera pe "Marilyn Monroe" pe generic, dar se-ntreaba unde s-a ascuns - o aparitie-surpriza a acesteia exact la final!

Fiind vorba de amor, picioarele sunt peste tot si - de predilectie - ridicate: in pat, pe masa, pe podea... Toti actorii au parte de cel putin un numar cantat/dansat si, desi muzica e in general OK, vocile cam scartaie; vestea buna este ca nu mai conteaza, cata vreme asta e si schepsisul filmului - care nu se ia foarte in serios la capitolul muzical; vestea proasta este ca placerea spectatorului ne-spaniol - care nu cunoaste slagarele cu pricina - risca sa fie mult mai mica... Una peste alta, "Amor pe contrasens" (un film dezinhibat si sexy) chiar merita vazut.