"Filantropica" lui Nae Caranfil este o coproductie româno-francezã finalizatã pe copie standard, care a fost prezentatã în avanpremierã specialã în luna mai, la Festivalul de la Cannes. Filmul va participa probabil si la Festivalul Mostrei de la Venetia, din luna septembrie. Cineastul spune despre alegerea acestui titlu: "Mi s-a pãrut interesant pentru cã are ceva de lucrare serioasã, de epopee. Este amuzant tocmai prin aparenta lui seriozitate. Este numele unei asa-zise fundatii care ascunde în spatele ei o retea a cersetoriei organizate. Vãd ca pe un basm modern, un fel de în Bucurestiul anilor 2000. Este o comedie care încearcã sã împace nevoia de realism cu un anumit gust pentru fabulos, un fel de privire brechtianã asupra lumii".

Pelicula, care a câstigat anul trecut o sustinere "Eurimages" de 200.000 de euro, ne propune un Bucuresti exotic, oameni care evolueazã în zone contrastante, în diverse straturi sociale, de la copiii de bani gata pânã la cersetoria organizatã, alunecând printr-o clasã de mijloc, populatã mai ales de... câinii vagabonzi. Printre protagonistii filmului se numãrã Mircea Diaconu, Gheorghe Dinicã, Florin Zamfirescu si tinerele Viorica Vodã si Mara Negulescu, ambele aflate la debut în lung-metraj. Mircea Diaconu, unul dintre actorii preferati ai regizorului, este, în opinia acestuia, "genul de interpret cu care mã înteleg fãrã prea multe vorbe, posedã spontaneitatea pe care o caut în personajele mele si instinctul de a da replici". Iar Gheorghe Dinicã, "cred cã va face un rol memorabil, având o partiturã extrem de intereseantã si de neasteptatã".

Una dintre secventele inedite este cea în care regizorul interpreteazã un rol de culoare în filmul sãu. Îl veti putea vedea pe Nae Caranfil în postura de actor la toamnã, când va avea loc premiera în România, interpretând un amator de karaoke care încearcã sã arate si sã cânte ca Frank Sinatra."