Netflix
×
Utilizator
×
La prima vedere, filmul lui Steve Rash poate fi categorisit drept o comedie usoara, de vara. La o scrutare mai atenta, ies la iveala niste profunzimi surprinzatoare in revelarea unor adevaruri despre barbati, femei si raporturile dintre ei.

Ryan Turner (Charlie Sheen) este un barbat de succes: tanar, atragator, istet, cu o cariera stralucita de broker, bogat, cu apartament luxos si amante pe masura. Desigur, are si o iubita oficiala, balaia Cindy (Denise Richards), jurnalista la un cotidian mediocru. Gloria lui Ryan se trage din smecherii bursiere pe baza de secrete aflate de la amante sau de la sotii acestora.

Ca material didactic, ni se ofera o scena lasciva in care temerarul agent de bursa tocmai o bucura-n trup pe Veronica, nimeni alta decat nevasta magnatului Donald Simpson (Barry Newman). Dupa partida de sex cu nevasta, urmeaza partida de golf cu sotul incornorat. In timp ce zburataceste mingiuta prin cele spatii verzi, nababul se face ca scapa o informatie oculta: compania sa va cumpara Jasco Industries, o fabrica aflata in pragul falimentului.

Bucuros ca va da lovitura, Ryan chefuieste la restaurant cu iubita si prietenii de familie, Cathy (Rosanna Arquette) si Barry (John Lovitz). Cand se crapa de ziua, Ryan isi alerteaza clientii din intreaga lume sa cumpere actiuni Jasco. Odata trebusoara ispravita, urmeaza socul: Simpson organizeaza o conferinta de presa in care anunta ca nici nu-i trece prin cap sa cumpere jaful de fabrica.

Agentul de bursa iubaret primeste si explicatia (pe care n-o putem reproduce cu fidelitate): "Ce i-ai facut tu nevestei mele, iti fac eu tie, acum!" Ryan e falit. Exclus din bransa. Si din apartamentul stiintifico-fantastic. Si din gratiile iubitei sale, Cindy, care fuge in Brazilia cu proprietarul unei mine de diamante.

Voios ca dupa o zi petrecuta in masina de dat palme, Ryan se adaposteste in apartamentul fostei sale iubite. Dar telefonul oracaie salvator: este Page Hensen (Angie Harmon) sefa lui Cindy, care vrea urgent rubrica de raspunsuri la scrisori. Straluminat de o idee, brokerul sloboade o minciuna, cum ca iubita lui este lovita de o bolesnita molipsitoare, drept pentru care se va ocupa el cu transportul materialelor. Ryan se aseaza in fata laptop-ului si prinde a pianota niste raspunsuri cinice si arogante, dar nu lipsite de haz. Pe cucoana complexata de mustata ei o boteaza Adolf, mireasa care vrea sa stie cum sa se imbrace in ziua nuntii este sfatuita sa-si puna rochie neagra, asortata cu ziua cea mai neagra din viata ei etc.

Citind raspunsurile, Page este oripilata. Oare, sa fi innebunit Cindy? Singura care intuieste adevarul este secretara lui Page, Iris (Estelle Harris) o batranica rubiconda si insetata de sex in cada inspumata. Babuta portocalie ii ofera cateva sugestii utile misoginului care ar face totul sa castige banul salvator. Sigur, judecand dupa femeile din jurul lui Ryan, antipatia lui fata de sexul advers este pe deplin motivata. Totusi, pentru ca exista riscul sa ajunga in strada, muritor de foame, accepta sa sondeze cu mai multa intelegere universul feminin. Rubrica "Intrebati-o pe Cindy" continua sa aiba accente de cinism, dar majoritatea raspunsurilor au umor si chiar intelepciune.

Scrisorile vin potop. Tirajul ziarului creste vertiginos. Ryan se indragosteste de Page. Nici Page nu ramane rece. Mass media vrea sa afle mai multe despre misterioasa Cindy. Care tocmai s-a certat cu brazilianul si s-a intors acasa, la fix pentru a-i gasi pe Ryan si Page intr-o ipostaza mai mult decat concludenta. Acum, ca si-a ispasit pacatele, brokerul falit are o oportunitate de a se razbuna pe cei care i-au facut rau. O sa vedeti cum. Merita!