Acţiunea are loc în acelaşi univers explorat de serial, doar că într-un context social diferit. În prezent întreaga omenire este conştientă de existenţa "evoluaţilor", a celor cu puteri speciale. Doar că aceştia sunt priviţi cu suspiciune de către autorităţi şi oamenii obişnuiţi, iar un eveniment din orăşelul Odessa, destinat să arate că evoluaţii pot convieţui paşnic în societate, devine ţinta unui atac terorist. Acuzaţi că s-ar afla în spatele atacului, evoluaţii încep să se ascundă.

Cel mai important personaj care revine în atenţie este Noah Bennet (Jack Coleman). Prin ochii săi vedem atacul terorist care practic distruge orăşelul texan şi datorită lui aflăm că cei dotaţi cu puteri speciale devin ţinta unor planuri tenebroase ţesute de corporaţia Renautas. În jurul lui Bennet, creatorul Tim Kring ţese o poveste complicată, asaltându-şi spectatorii cu o mulţime de personaje noi, care trebuie atât să-şi înţeleagă/accepte/controleze puterile, cât şi să supravieţuiască într-o lume care îi respinge.

Din serialul vechi reapar sau vor reapărea alături de Noah Benet, printre alţii, Hiro Nakamura (Masi Oka), Matt Parkman (Greg Grunberg), Mohinder Suresh (Sendhil Ramamurthy), Angela Petrelli (Cristine Rose) şi Micah Sanders (Noah Gray-Cabey). În episodul pilot povestea se concentrează mai ales pe personajele noi, fiecare dotat cu puterea sa specială, dar şi pe contextul nefericit ce ar fi putut provoca distrugătorul atac din Odessa.

Deşi multitudinea de informaţii din episodul pilot este aproape copleşitoare, Heroes Reborn se poate lăuda cu o serie de personaje care ar putea deveni cel puţin la fel de populare ca cele din serialul original. Noi am pune banii pe japoneza Miko (Kiki Sukezane), a cărei pricepere în a mânui sabia de samurai, dar şi dorinţa de a-şi elibera tatăl ţinut prizonier de corporaţia Renautas cu siguranţă îi va atrage atenţia fanilor. Impresionează şi Tommy (Robbie Kay), un licean care ar da orice pentru o viaţă normală, dar va ajunge sus pe lista de vânătoare a unui cuplu (Zachary Levi şi Judi Shekoni) hotărât să elimine cât mai mulţi evoluaţi.

Ca şi în prima aventură a a eroilor lui Tim Kring, unele puteri sunt mai mari decât altele, iar episodul pilot o scoate în faţă pe Molly Walker (foto, Francesca Eastwood, fiica celebrului actor şi regizor Clint Eastwood), o tânără ale cărei puteri îi permit localizarea oricărui evoluat de pe glob. Dar nu oricine din film are puteri supranaturale: Ryan Guzman (din seria Step Up) îl interpretează pe Carlos Guttierez, un fost soldat care devine protector al evoluaţilor.

Într-o perioadă când criza imigranţilor din Europa pune sub semnul întrebării ideea de identitate, Heroes Reborn poate veni ca o completare SF a discuţiei, dat fiind că unul din marile subiecte ale serialului este acceptarea celuilalt, în ciuda diferenţelor ce ne separă.