Nu ştiu gen de filme care să provoace mai multe certuri în cuplu decât comediile romantice. Dacă el vrea să vadă 300, ea sigur ar da o fugă să vadă dacă s-au împăcat miresele în Bride Wars sau pe ce haine şi-a mai cheltuit Rebecca banii în Mă dau în vânt după cumpărături. I Love You Man/Caut cavaler de onoare este unul din rarele filme care ar putea împăca ambele sexe, chiar dacă la prima vedere ar părea o comedie "cu şi despre băieţi".

Când o cere de căsătorie pe prietena lui, Peter (Paul Rudd), îşi dă seama că din viaţa lui lipseşte cineva extrem de important: un "cel mai bun prieten". Dacă viitoarea soţie Zooey a trebuit să petreacă ore în şir la telefon pentru a-şi anunţa toate cele aproximativ 20 de "cele mai bune prietene" că în curând va fi doamnă, Peter nu are de dat niciun telefon, iar asta chiar îl îngrijorează! Împins la spate de fratele său, Peter ia o altă decizie, de această dată delicioasă (pentru noi): să-şi dea întâlniri cu diverşi bărbaţi pentru a-l găsi pe cel care i-ar putea deveni (şi repede!) cel mai bun prieten şi prin urmare cavaler de onoare la nuntă.

Prin urmare avem comedie romantică (bineînţeles, între Peter şi Zooey vor apărea nişte probleme), dar şi glume bărbăteşti, plus o savuroasă incursiune în psihologia masculină, a tabuurilor acesteia, a inhibiţiilor şi a rezervelor faţă sexul opus şi propriul sex. La loc de cinste în chimia dintre Peter şi Zooey se va instala Sydney (Jason Segel din Înşelat de Sarah Marshall), un trântor cu inimă mare alături de care Peter va descoperi tot confortul şi plăcerile prieteniei între bărbaţi. Cu aplomb şi o totală nepăsare în ceea ce priveşte convenţiile, Sydney îi rezolvă cam toate de problemele de comunicare lui Peter, dovedindu-se a fi, cu nonconformismul său nimicitor, o adevărată tornadă în existenţa atât de calmă, bine pusă la punct, dar şi anostă, a noului său prieten.

Chiar dacă uneori trenează, iar relaţia dintre Peter şi Sydney pare a se îneca la un moment dat în discuţii despre sex, beţii şi cam tot ce fac băieţii când n-au nimic de făcut, Caut cavaler de onoare este suficient de proaspăt şi inteligent făcut ca să ţină (şi să împace) la cinema un cuplu cu gusturi diferite în ceea ce priveşte filmele. De văzut în doi. Sau douăzeci, dacă vă strângeţi...