Pentru un film care vrea să dea startul unei francize, Jack Ryan: Agentul din umbră ar fi trebuit să fie mai captivant. Personajul lui Tom Clancy a pus lumea la cale într-o mulţime de cărţi populare, ceea ce face ca aducerea lui pe ecrane să sufere din cauza prezentării prea detaliate a biografiei sale. În zeci de minute aflăm cum a studiat la Londra, cum s-a înrolat în armată, cum a fost rănit aproape mortal, cum s-a recuperat, îndrăgostit (de Keira Knightley) şi aşa mai departe până la racolarea de către CIA. Aventurile încep de-abia în a doua jumătate a filmului, care într-adevăr este doldora de acţiune, fără să fie ceva ce nu ai mai văzut şi în alte filme. Cu un Chris Pine destul de inexpresiv în rolul titular şi Kenneth Branagh în dublu rol (de regizor competent şi interpret, cu accent slav, al personajului negativ), action-ul ne poartă la Moscova, unde se pregăteşte un atac asupra Statelor Unite. Mie mi s-a părut că norocul este încontinuu de partea agentului şi că provocările înşirate în faţa acestuia nu au presupus prea mult efort la scrierea scenariului. Un film relaxant, de văzut la sfârşit de săptămână, dar nimic mai mult.