Netflix
×
Utilizator
×
Halloween-ul ne invadează ecranele cu două filme de groază şi, dacă despre unul nu avem ce spune (Saw VI are toate şansele să fie la fel ca V), pe celălalt l-am văzut chiar ieri: Jennifer's Body se lansează în Statele Unite pe 18 septembrie, dar în România i s-a rezervat o dată specială, 30 octombrie, exact cu o zi înainte vechea sărbătoare celtică ajunsă la noi pe filieră americană. Ca să nu ne mai acuze nimeni că am văzut filmul "după net", aşa cum s-a mai întâmplat, dezvăluim de la început că am primit o invitaţie la o vizionare internă a distribuitorului Odeon.

Despre Jennifer's Body sunt toate şansele să fi auzit deja destule. Marea vedetă a filmului este fără îndoială Megan Fox, frumoasa din cele două Transformers, de această dată la primul ei rol principal. Ei bine, Fox face foarte multe în această comedie de groază inspirată de al doilea scenariu ecranizat al tinerei Diablo Cody, câştigătoarea premiului Oscar pentru excelentul Juno. Cody nu pleacă din lumea liceenilor americani, dar Jennifer's Body are o atât de pregnantă înclinaţie horror, încât la sfârşitul filmului nu te poţi abţine să nu te întrebi "wow, ce naiba a fost asta?".

Comedie de groază cu replici trăsnet, Jennifer's Body se bazează foarte mult pe farmecele lui Fox (cu condiţia ca aceasta să nu fie filmată de foarte aproape) şi are o poveste atât de trăsnită, încât n-are cum să nu te cucerească. Fox este Jennifer, cea mai mişto tipă din liceul unui orăşel cu nume tâmpit, Devil's Kettle (adică Ceainicul Diavolului). Când trupa rock care concertează într-una din bombele oraşului crede că Jennifer este virgină, se întâmplă ceva în stare s-o transforme pe protagonistă într-o bestie însetată de sânge. Mai ales de sângele din colegii ei de la liceu, adică...

"De pe margine" şi complet neajutorată priveşte Needy (Amanda Seyfried, care nu mai cântă plină de entuziasm despre iubire eternă ca în Mamma Mia!), cea mai bună prietenă a lui Jennifer. Ea va trebui să ia la un moment dat măsuri, nu de alta dar Jennifer începe să epuizeze producţia de tinerei a oraşului şi se apucă să-i facă ochi dulci (şi dinţi ascuţiţi) chiar prietenului lui Needy, sensibilul Chip ("Am I too big", una din replicile demenţiale ale filmului, spusă într-un moment cheie).

Din păcate Jennifer's Body este prea plin de deraieri ca să-ţi atragă atenţia asupra mesajului evident (un fel de "fii tu însuţi"), aşa că rămâne o succesiune de scene horror întretăiate de replici deştepte şi un final văzut de nenumărate ori în alte filme de groază.

Pentru o seară de Halloween, Jennifer's Body poate fi alegerea perfectă, mai ales într-o proiecţie de la miezul nopţii. Chiar dacă departe de a face istorie aşa cum a făcut Juno şi plină de incoerenţe (o reacţie de genul "wow, ce naiba a fost asta" ar fi justificată şi din această cauză), aventura în două a lui Fox şi Seyfried merită banii şi ar putea avea cel mai bun efect cu o pungă imensă de popcorn în faţă. Un mic avertisment doar: Corpul lui Jennifer are un stomac foarte sensibil şi împroaşcă frecvent o vomă neagră.