Netflix
×
Utilizator
×
Sa fii psiholog si sa descoperi ca unul dintre pacientii pe care ii ai este amantul nevestei tale nu e tocmai agreabil, dar e clar sursa unui plan ingenios (si, in acelasi timp, predictibil pentru spectator): sa-l convingi - in cadrul terapiei - pe amant ca relatia pe care o are este doar rezultanta nevoii de afectiune dupa pierderea tatalui si consecinta unei complicate relatii cu mama.

Spectatorul care nu face parte din casta psihologilor are doar o vaga idee despre ce inseamna sa manipulezi un client de-al tau ca psihoterapeut: poti usor da o directie sau alta convingerilor pacientului, dupa bunul (si de dorit onestul) plac; ei bine, tocmai asta ne prezinta scenaristul si regizorul filmului Nu pleca!J'veux pas que tu t'en ailles/Please Don't Go, Bernard Jeanjean: un caz amuzant din viata piparata cu tot felul de drame ale altora a unui psiholog (Richard Berry) intr-atat de pasionat de meseria lui incat isi neglijeaza tanara si frumoasa nevasta (Judith Godreche), pana aceasta isi face un amant.

Relatia extraconjugala a nevestei ar fi putut ramane ascunsa daca nefericitul amant (Julien Boisselier) nu ar fi avut probleme de adaptare la noua situatie: "sa-si declare sau nu iubirea pentru aceasta noua cucerire?", "oare este iubire ce simte?", "oare nu e o solutie de moment pentru femeie, care poate se va intoarce la sot?", "oare pierderea tatalui nu-l face mai expus unor alegeri, doar din nevoia de afectiune"? Cu atatea framantari pe cap ajunge la psiholog.

Iar noi vedem o comedioara foarte simpatica, cu premiera pe 1 august, ce traieste din dialog si interpretarile bune pe care le fac Richard Berry, Julien Boisselier si Judith Godreche. Un film care ne face sa ne vina cheful sa (re)vizionam clasicele productii cu si despre triunghiuri amoroase. Ce ziceti de un Jules et Jim de Truffaut?