Nu va bucurati, melomani, thrillerul chinezului Kaige nu are nici o legatura cu faimosul "Killing Me Softly" lansat prin anii '60 de Roberta Flack. Dupa cum nu are legatura nici cu alt film al aceluiasi Kaige, "Farewell My Concubine", care a fost premiat cu Palme D'Or, la Cannes.

La baza scenariului se afla un best-seller (cu titlul sterpelit de la Roberta Flack) scris de sotii Sean French si Nicci Gerard care isi ascund opiniile despre sexualitatea excentrica in spatele pseudonimului Nicci French. Specializati in interpretarea unor ciudati, Joseph Fiennes (Adam) si Natasha McElhone (Deborah) contrasteaza cu porumbita Heather Graham (Alice) pe care am vazut-o indeobste in comicarii de duzina ("Austin Powers", "Bowfinger" s.a.). Dar acum e mult mai sobra, caci chinezaria lui Kaige este menita sa-ti faca freza maciuca si mai multe nu!

Acum, sa vedem cine... naiba mai e si Alice asta. O blondina. A venit din America si s-a stabilit cu treburi la Londra. Are tot ce-i trebuie pentru a fi fericita: cariera, bani, apartament, sanatate, iubit. Dar e blonda! Altfel nu se explica pornirea ei irepresibila de a se azvarli in bratele unui individ despre care nu stie mai nimic. Adica, vezi pe strada un tip care arata binisor si, in aceeasi zi, in pauza de masa, il lasi sa te duca in cuibusorul lui de nebunii, in vederea unei partide de sex frenetic!

Alice este atat de puternic marcata de noile ei trairi, incat ii da tarlicii fostului iubit si se intoarce la locul faptei, insetata de alte momente extatice. Dar, surpriza! In locul fermecatorului Adam, ii deschide usa o faptura blinda si gratioasa, care o aduce pe Alice in pragul unui stop cardiac. Curand, insa, orizonturile ei se insenineaza la loc: Deborah este sora lui Adam si, de fapt, casa este a ei. Cei doi fratiori sunt alpinisti incercati.

Despre Adam chiar s-a scris o carte in care i se omagiaza faptele de eroism si vietile salvate. Singura pe care n-a reusit s-o salveze a fost Francoise, iubita lui si cea mai buna prietena a lui Deborah. Frantuzoaica s-a prabusit in hau in timpul unei performante alpinistice. Deborah e bucuroasa ca fratele ei si-a gasit consolarea in noua iubire cu blonduta fragila ca un ghiocel. Pasiunea cu valvatai cunoaste noi dimensiuni si, dupa ce o taraste intr-o incursiune epuizanta, peste munti si peste vai, Adam o ia de nevasta pe Alice, urgent si fara martori. Noaptea nuntii se consuma intr-un refugiu al alpinistilor si, pentru prima oara, naiva Alice incepe sa aiba unele dubii in sinea ei.

Adam isi manifesta dragostea intr-un mod oarecum ciudat, in sensul ca mireasa ajunge la apogeul incantarii, e drept, dar e cat pe-aici sa fie strangulata! De-acum, lucrurile converg in directia unei revelatii nu tocmai incantatoare. Adam este acuzat de viol. Colac peste pupaza, Alice gaseste in debaraua sotului un morman de scrisori de la o alta ex-iubita, Adele. Din epistole reiese ca Adam avea inclinatii spre sadism iar femeia avea si ea ceva: un sot. La care tocmai voia sa se intoarca, smerita si iubitoare.

Investigind afacerea, Alice afla ca masochista Adele a cam disparut. Apare si o fotografie in care Adele se afla fix in locul unde proaspetii insuratei si-au consumat interesanta noapte a nuntii. Stupefiat de cele aflate, neuronul blondei eterate se dezmeticeste din atipeala si prinde a insaila rationamente dupa rationamente. Violata, disparuta si moarta in munti se insira precum margelele pe ata, oferind imaginea unui obsedat sexual, sadic si criminal. Oripilata pana in maduva oaselor, Alice da fuguta sa miorlaie pe umarul primitor al cumnatei Deborah. Ei, dragii mosului, din poveste mult mai este, numai ca, exact in acest moment, s-a taiat cu intransigenta curentul si n-am mai aflat care pe care a omorat, cum si de ce...

Nici o paguba. Am aflat din dosarul de presa ca finalul e bucatica rupta din finalurile altor nenumarate thrillere erotice. V-ati prins?