Genericul ne arata cum e sa inoti repede spre Grecia. Malul e pe insula Santorini. Nunta mare, tupai, tupai, bouzouki, tinci care-si infiltreaza degetele in frisca de pe tort, zbantuiala, aferim bairam, veselie mare... Deodata, incepe o zgaltaiala extra-program. Cutremur. Zboara bolovani, masini etc. Cu aceasta ocazie, sub apa au iesit la iveala niste vestigii arheologice.

Vine Lara (Angelina Jolie) pe schi-jet. Plina de fite. Stropeala mare! Lara catre prietenii ei: "Eu cred ca e Templul Lunii, construit de Alexandru cel Mare, pentru a-si ascunde aici o parte din comorile agonisite in razboaie." Cei trei se avanta in adancuri si nu-i mananca rechinii. Ajung in Templul Lunii care e scufundat in mare dar nu prea are apa pe dinauntru. Ce ti-e si cu legile astea ale fizicii! Eroina gaseste destul de repede globul pe care il cauta, atata doar ca sosesc niste cetateni asiatici care vor si ei globul stralucitor. Hait, incepe o replica a cutremurului. Apa navaleste in templu, coloanele incep sa se farame rapid. Desi are o sageata in pulpita, Lara izbuteste sa scape. Cum inota ea, asa, pe sub apa, vine un rechin care face "hanci-hanci" catre Lara. Aceasta nu se sperie prea tare ci il apuca de aripioara si ajunge, astfel, la suprafata. Cam gafaind. Ca un facut, tocmai plutea pe acolo o chestie de care se anina ca sa-si mai traga sufletul si sa dea alarma.

Desi e plin de rechini, nici unul nu se gandeste sa se ospateze cu frumoasa care pluteste in deriva. Amicii vin repede cu submarinul si o salveaza. Acasa la ea, la castelul Buckinghamshire, Lara invata silitoare tehnici ninja de lupta. Colaboratorii ei, in schimb, trebuie sa studieze bibliografia de specialitate din cartoaiele foarte multe adunate de Lara in biblioteca. Fata nu e numai viteaza ci si foarte culta. Despre felul in care arata, ce sa mai vorbim!

Acum ne mutam in avion. Doctorul Jonathan Reiss (Ciaran Hinds), laureat al Premiului Nobel, face un experiment in fata partenerilor de afaceri, omorandu-l in chinuri pe un acolit care il suparase. Arma lui este un virus mai rau ca Ebola. Asistenta trebuie sa plateasca 100.000.000 parai de caciula pentru a obtine antidotul. Numai ca veritabilul doctor Mengele are planuri mult mai mari de imbogatire. El stie ca globul gasit de Lara in Templul Lunii (si furat de talharii chinezi) este, de fapt, o harta care dezvaluie locul unde se afla Cutia Pandorei, in care se ascunde ultimul rau, sub forma celui mai rau virus din cate s-au pomenit vreodata!

Ca sa salveze lumea de la moarte sigura, Lara are nevoie de ajutorul fostului iubit, Terry Sheridan (Gerard Butler) care tocmai face flotari atarnat de tavanul unei inchisori din Kazahstan. Desigur, el va fi imediat eliberat pentru a-si lua zborul, impreuna cu ex-iubita, spre mirificele meleaguri chineze. Cand ajung unde trebuie, lasa avionul sa se zdrobeasca de stanci (pentru derutarea adversarului) iar ei se catapulteaza fix in gospodaria unei batrane chinezoaice, care o cunostea de mult pe Lara, din moment ce o strange in brate si-i zice "ni-ha!", adica "how do you do?" in limba kitailor. Batranica le-a pregatit tot ce trebuie pentru ca misiunea lor sa se soldeze cu victorie.

Ne plimbam un pic pe Zidul Chinezesc, cu motorul Larei, vedem niste osteni de teracota impuscati de luptatoarea cu coada lunga, invatam cum se sare cu prajina de pe bloc in elicopter si, in sfarsit, Lara gaseste globul si afla ca ascunzisul cutiei cu nenorociri este undeva, in Africa. Cum se termina filmul? Cu happy end, fireste. Nu pot sa va dezvalui decat ce i-a spus Larei seful de trib african: "Sanduku sasa iduku salama!" Adica, e de bine.