Poate cea mai buna comedie pe care am vazut-o vreodata, "La cina cu un gogoman" (a rulat si la noi, anii trecuti) este opera acestui irezistibil Francis Veber, reaparut acum pe ecranele noastre cu o noua comedie de lux, intitulata "Dulapul".

Cu acelasi fler de a descoperi spectaculosul in lucrurile simple, Veber ne propune acum povestea unui ratat patentat. Pignon (Daniel Auteuil) este cenusiu ca un soarece, banal si plictisitor, pe scurt, e personajul care nu se vede niciodata in pozele de grup. Dupa ce l-a inselat pe saturate, nevasta l-a parasit. Fiul lui, Franck, nu vrea sa-l mai vada si se fofileaza de fiecare data cand taica-su il invita la spaghete cu sos de rosii. Colac peste pupaza, Pignon este pus pe liber si la serviciu.

Satul de prea multele lovituri ale sortii, vrea sa se arunce din balcon dar este impiedicat de noul vecin, Belone (Michel Aumont) care se ratoieste ca va cadea fix pe masina lui. Ingerul pazitor astfel aparut, isi ia sarcina in serios si il invata pe nefericit cum sa devina alt om: "Esti urat, deprimat, plictisitor. Ca sa schimbi lucrurile nu trebuie sa faci nimic. Ramai omul timid care esti, ceilalti vor avea grija sa-ti schimbe imaginea!".

Pentru inceput, Belone masluieste niste fotografii, astfel incat alde Pignon apare in ipostaza de homosexual. Pozele ajung la presedintele fabricii unde lucra falsul homosexual si, imediat, situatia se schimba. Pignon este reprimit la locul de munca, pentru ca stafful intreprinderii sa nu poata fi acuzat de discriminare sexuala. Ca sa-l impace pe deplin, Felix Santini (Gerard Depardieu) un macho veritabil, rugbist, primeste ordin sa-l copleseasca pe Pignon cu atentii.

In timp ce Santini si Pignon iau masa impreuna, ca un cuplu romantic, colegii de la serviciu ii iau peste picior pe amandoi. Santini sufera crunt, mai ales ca e rasist pe fata si, in general, uraste toate minoritatile. Numai ca domnisoara Bertrand de la contabilitate (Michele Larocque) are unele dubii in legatura cu noutatile. Stie ca Pignon a fost insurat, ca are un copil, ca e prea insignifiant pentru a putea ascunde secrete picante... Si apoi, individul din poza are pe brat un tatuaj pe care micul contopist nu si l-ar face, in ruptul capului!

Dar o certitudine nu poate exista fara dovada! Pignon trebuie dezbracat! Asa ca il invita la o cina intima si, dupa ce-l adoarme cu alcooluri fine, incearca sa-l dezbrace. Trezit brusc, falsul homosexual da bir cu fugitii iar a doua zi o reclama pe blondina pentru hartuire sexuala. Prezidentul (Jean Rochefort) o sfatuieste pe mamzelle Bertrand sa-l lase balta pe Pignon, ca doar sunt la indemina atatia barbati (inclusiv el insusi) care abia asteapta sa fie asaltati cu avansuri!

Persecutatul trebuie imbunat din nou. Bietul Santini se vede nevoit sa treaca iar la dragalasenii sub forma unui cadou de ziua lui Pignon: un pulover inspaimantator de roz! Dramatic este ca nevasta fiorosului Santini gaseste bonul de la magazin, trage concluzia ca are o amanta si il paraseste. Omul este deja atat de daramat de mizeriile care i se intampla, incat ajunge la balamuc.

In schimb, ajutat din umbra de providentialul Belone, Pignon reuseste sa-si regleze cu brio toate conturile, devenind o figura populara si un barbat pe deplin realizat. Cum anume? Veti descoperi singuri, intre doua hohote de ras.