Zece tari. Zece nasteri. Zece modalitati diferite de a face fata acestui eveniment. intr-o clinica particulara sau in desert. Respectand traditia, fara asistenta medicala sau in apa, printre delfini. Tinand cont de aceste diferite abordari ale evenimentului, Gilles de Maistre, regizorul, ofera o imagine a lumii de astazi; in fata tensiunii dramatice, camera isi face abia simtita prezenta. Regizorul, cu evlavie parca in fata evenimentului nasterii, filmeaza acest moment atat de intim, si in acelasi timp universal, purtand privitorul dincolo de ceea ce ar presupune ca urmeaza, surprinzandu-l. Dupa aproape 20 de ani de experienta ca regizor de documentare, Gilles de Maistre reuseste sa dea, cu acest Le premier cri, un documentar plin de emotie si poezie, cu povesti si personaje care ne implica, si cu o estetica vizuala bine conturata. si, dincolo de imnul adus femeii si de emotia intensa pe care nasterea o aduce, filmul pune in evidenta o diversitate a culturilor, a peisajelor, traditiilor, tehnicilor si tehnologiilor. aparatelor sofisticate ale spitalelor se substituie cateodata traditia, fata de care femeile asculta orbeste. Daca nasterea e asteptata si pregatita in tari din america de Nord sau Franta, ea e perceputa intr-un mod mult mai instinctiv in tarile mai sarace, in care accesul la asistenta sociala si la ingrijiri medicale este adesea limitat, uneori inexistent. aceasta diversitate este subliniata de catre regizor si printr-o munca riguroasa de montaj: sunetele si imaginile se suprapun, legand toate aceste femei - imprastiate practic in toate cele patru colturi ale lumii.
Gilles de Maistre ne invita la o reflectie asupra umanitatii noastre si asupra raportului pe care il avem cu lumea.