Filmul Gangsteri de legendă, cu Tom Hardy în dublu rol, cel al gemenilor Reggie şi Ronnie Kray, cei mai cunoscuţi infractori britanici, ne face în sfâșit o invitație în lumea mafiei londoneze, după ce marele ecran ne-a „obișnuit” cu universul mafiei americane.

Vedem că nu „discreția” este modul de operare al gangsterilor britanici, asemenea mafioților din America, ci bravarea și mediatizarea imaginii, pozând în vedete. Starurile de cinema ale vremii și gangsterii din westernuri sunt modelele celor doi frați.

Filmul este un tur de forță pentru Tom Hardy, care a „jonglat” între două personaje diferite, de la scenă la scenă. Trebuie să recunosc că personajul Ron Kray - fratele sărit de pe fix din echipa celor doi gemeni gangsteri, dar mai mult de atât: un raisonneur al filmului, cu cele mai insolite și spumoase replici - este sarea și piperul biopicului.

Reggie Kray este un loc comun pentru filmele cu gangsteri, un personaj pe care l-am văzut de atâtea ori în producțiile de gen - este gangsterul stilat, gentlemen, în pofida faptului că este o persoană violentă, își respectă familia, are aspirații de a- și clădi o afacere. Figura originală din film este Ron, un alienat în stare de orice, dar care servește niște replici ce arată că e capabil să anticipeze niște lucruri pe care alții nu le văd, e un personaj atipic pentru această lume și pentru postura de șef (chiar adjunct) de bandă. Și un personaj care își arată umanitatea în cele mai neașteptate momente. Emily Browning în rolul Frances Shea este și vocea autorială a filmului.

Legend reușește să fie un film cu o atmosferă de epocă bine recreată. Costumele, scenografia foarte bine reconstituite. Muzica este un element cheie, la înălțimea momentului recreat - chiar dacă nu vine de pe scena culturală a Londrei, ci din cluburile din care provin cei doi frați, din East End, o zonă muncitorească din Londra, dar celebră - aici a operat Jack Spintecătorul cu 60 de ani în urmă. Cântăreața britanică Duffy o interpretează pe Timi Yuro, o americancă îndrăgită de frați, invitată adesea să cânte în clubul lor. Melodia „Make the World Go Away” e hipnotizantă.