Poate că Warner Television şi DC Entertainment sunt încă foarte, foarte (şi încă vreo trei repetări ale lui foarte) în urma Marvel în ceea ce priveşte crearea unui univers coerent care să se reunească aventuri pe marele şi micul ecran, dar iată că lucrurile se mişcă tot mai bine pe micile ecrane, mai exact pe postul CW. După Arrow şi The Flash, iată că apare Legends of Tomorrow, un serial ce reuneşte personaje secundare din cele două seriale şi le trimite într-o aventură multitemporală.

Cei care au urmărit Arrow şi The Flash poate că au avut nevoie de câteva episoade, mai ales în cazul lui The Flash, care părea destinat adolescenţilor, pentru a fi cu totul prinşi în poveste. Este posibil ca acelaşi lucru să se întâmple şi cu Legends of Tomorrow, pentru că primul episod este doar promiţător şi atât. Potenţialul, în schimb, este foarte mare, iar Legends are toate şansele să se transforme într-un nou titlu din lista ta obligatorie de seriale.

Promiţătoare este în primul rând premisa. În 2166, periculosul Vandal Savage (Casper Crump) este la un pas de atingerea idealului său: îngenuncherea întregii lumi. Rip Hunter (Arthur Darvill, actor britanic văzut în Broadchurch, serialul pe care l-am lăudat doar de o mie de ori până acum), călător în timp, cere permisiunea superiorilor săi pentru a reuni o trupă de eroi în stare să-l atace pe Savage în trecut, încercând astfel salvarea viitorului liber al omenirii. Hunter ajunge în 2016, unde îi recrutează pe Atom (Brandon Routh), Firestorm (Victor Garber, Franz Drameh), White Canary (Caity Lotz), Captain Cold (Wentworth Miller), Hawkgirl (Ciara Renée), Hawkman (Falk Hentschel) şi Heat Wave (Dominic Purcell).

Călătoria în timp şi goana în diferite epoci după Vandal Savage sunt unul din punctele de atracţie ale serialului, care în primul episod explorează nu doar anii 2166 şi 2016, ci şi 1975. Villain-ul nemuritor, care provoacă haos în întreaga lume încă de acum 4000 de ani, urmărind dezbinarea naţiunilor până la cotropirea deplină, este un alt atu, mai ales că Vandal Savage (rar am auzit un nume mai bun pentru un personaj de benzi desenate) dispune şi de puteri ieşite din comun, precum regenerare şi extraordinare abilităţi în luptă. Legend of Tomorrow oferă şi o motivaţie pentru cei opt eroi ai săi: ignoraţi de istorie (a se citi "personaje sacrificabile" din Arrow şi The Flash), ei sunt gata de orice pentru a deveni legendari.

Posibile apariţii ale lui Green Arrow (Stephen Amell) şi The Flash (Grant Gustin) ar putea fi alte puncte de atracţie ale serialului, mai ales că creatorul Greg Berlanti este celebru pentru crossover-urile din serialele sale. Damien Darhk, supervillain-ul noului sezon Arrow interpretat excelent de Neal McDonough, şi fostul Ra's al Ghul (Matt Nable) îşi vor face şi ei apariţia pe parcursul următoarelor episoade. Mai mult, Berlanti are la dispoziţie călătoria în timp, un artificiu scenaristic extrem de ofertant, după ce a arătat că poate folosi eficient flashback-urile şi universurile paralele.

Parte a unui univers deja numit Arrowverse de către analişti şi fani, Legends of Tomorrow are acelaşi ton lejer ca şi suratele sale mai mari Arrow şi The Flash şi ar putea fi distractiv de urmărit. Serialul suferă, în schimb, din cauza unei economii a producţiei: rareori am văzut un.... revolver cu laser mai puţin convingător decât cel al lui Rip Hunter, de exemplu. Nici dialogurile nu sunt strălucite, povestea pierzând destul timp cu micile certuri ale grupului pestriţ de personaje, Atom & co părând nişte copii de grădiniţă faţă de, să zicem, Iron Man & co din filmele The Avengers. O scenă de bătaie într-un club este trântită inutil în aventurile din 1975 ale grupului, semn că Legends of Tomorrow încă îşi caută ritmul. Cert este că în primul episod nu îl găseşte...

Nu o mai lungim: deşi are probleme în ceea ce priveşte ritmul şi tonul, Legends of Tomorrow merită atenţie, măcar pe parcursul câtorva episoade. Ca şi în cazul Arrow şi The Flash, serialul ar putea progresa îmbucurător, completând cu aplomb un univers supereroic care şi-a făcut milioane de fani în ultimii patru ani.