Steven Soderbergh, regizorul filmelor Ocean’s 11, Traffic, Erin Brockovich şi Magic Mike, revine pe marile ecrane, după o pauză de patru ani, cu Logan Lucky: Cursa norocului, o comedie cu o distribuţie de excepţie, din 29 septembrie: Channing Tatum, Daniel Craig, Seth MacFarlane, Katie Holmes, Sebastian Stan, Adam Driver şi Riley Keough.

O comedie cu americani din mediul rural, Logan Lucky evită subiectele dragi Hollywood-ului din ultimele decenii: fără Facebook, fără cupluri comice şi cu mai puţin comic de situaţie, filmul este simplu dar savuros. Probabil aşa îi văd americanii de la oraş pe americanii de la ţară, după cum o spune şi tagline-ul "How the other half steals" (o parafrazare după titlul unui articol din secolul XIX, în care înstăriţii Americii se îngrijorau cu privire la soarta celor mai săraci). Şi chiar dacă oamenii de la ţară nu sunt neapărat şi cei mai vicleni, tot ştiu să facă publicul să se amuze.

Curgerea filmului e lentă, deşi în America, deşi film cu jafuri, nimeni nu trage cu arma, cu o imagine mai puţin cizelată, dar cu unghiuri ale camerei surprinzătoare. Unele personaje sunt luate parcă din filmele lui Guy Ritchie, însă montajul nu e deloc nervos, ca la regizorul britanic. Umorul sec al lui Daniel Craig face mare pare din succesul filmului.

Logan Lucky ne-a amintit de serialul Dukes of Hazard - aceeaşi premisă cu doi băieţi de la ţară cam certaţi cu legea (dar care nu trag cu arma), care au o soră frumoasă şi care conduc o maşină clasică americană.