"...Mama ei de tranziţie!?!" - jumai bagăn buzunar
cu ce mai rămâ-ne face filmu

Păi deci m-ie mea plăcut f.f. moolt filmu "Mama măsi de tranziţie!" de Doamna Kristina Nikitush care ni la şi prezentat la premieră pe scenă care nea zis cum î-i kema pe actorii şi la fie-care personaj că ea nea povestit filmu atuncea, deci zicea cine erea el (sau ea, adik personaja) între ghilimele sau între fără ghilimele şi a zis 1dată ca ghilimele le punem noi adik spectatorii.
Acu dc m-ea plăqut filmu "Morţi măsi de tranziţe?". Păi filmu m-a plăkut pt k nui greu. Nui dăla care nu s-entîmpla nik în el, din potrivă se întîmplă f.f.f. multe, k aşa a skris domnu Bogdan Ficeac, care el e scenarist şi a studeat la multe facooltăţ de cinema & a scriis sute şi sute de scenari premiale ji cu Oskar deci să vă povestesk.
Care e vorba de o femee Geta pe numele l-a ia care e super soni la kap adik nebună da nu nebună k la doctor că nebună k la Nichi tuş deci nebună de tot şi cum naţ m-ai vz, k ea pe toţ se cearta q ei şi totimmpu sbiară. Merge q maşina şi la un kolţ opreşte şi se da jos şi răgneşte la cnv din alta maşină de se blokează kirculaţa pe tote străziile. Ia nu avia dc să urle da a urlat kaşa ia zis doamna Nichituţ şi a fost f. bine kăi mai intresant. Adik dc să fie tote can can vieaţă k am auzit io k arta nu tre să copie veaţa. Cîn ejartist faci qm vrea muşci tey.
Dar pormă Geta tot merge cu maşina şi tot se ceartă şi profanează injuri şi pe toţii îi bagăn măsa. Alceva nu ştie să fak şi nici nu trebe că alfel erea filmu prea greu. Dar se duce şi la un magnet dăla bogat şi co rupt la caren curte ploo. Da când ia merge pe stradă nu ploo adik eran altă zi sau pe altă stradă. Magnatu vb q un poliţician japiţă k să tragă ei o ţapă co autostradă. Da ei ştia deja tot da tot îşi zicea k să ştim şi noi. Care vine Geta şin-cepe să strige la muncitori din cur te care se uita la ia k la felu 14. Atunciia ese magnatu şi sea pucă şi iel să ţipe la e-a. Ţipă iei amân2 pân la Getai vine draci şi ea un bolovan dă jos şii dă ku el în picior dei rumpe picioru. Deci se sue în maşină şi se duce şi tot înjură pe lume p străz. Şi tot aşa d mai moolte ori.
Dar Geta punea termopane.
Adik aja tot zice.
Că avia 1 firmă.
Can tranziţiie.
Care bărbatu la geta se întâlneşte cu 2 prenetari la o tersaăn-tre bloquri să puie deun biznis că aşai în trazniţe. Ei vorbesc f.f.f.f. moooolt k să jtim şi noii cum e cu tranziţa. Da şi bea bere şi k să vedem k e beţivi ciokneşte halbele d bere da nu bea din ele ci zice să l-e mai aduk şi atunci are 6 albe q bere toate pline da nuş dc la început unu i-a 1 halbă ji din ia î-i pune puţină bere la altun pahar de plastik. Poate k aşa a vrut ea (kristina nu Geta) k să fiie mai alfel dect kan veaţă.
Şi a mai fost lucrurii care nu leam înţeles pt că filmu nui pt oricine ci numa-i pt oameni deştepţ. Care vine un domn d la ENEL şi caloriferistu îl duce la supsol săi arate instalaţile. În suptsol era multe be-curi pe pereţi albe întro parte roşi în cealantă parte şi ei se opresk sup un bek mare de tot care ardia. K să vadă p-e unde călca calorifesirtu lumina pe jos cu lanterna. Dar domnu de la ENEL zice dc nu pui şi tu aici un bec s vedem p unde merem? Atunci caloriferistu zice k să fiţ atent la şobolani şi domnu de la enel se sperie.
Dar caloriferistu pe el îl juk Gabriel Spahiu care na venit la cinematograf săl vedem, k era oqupat acasa, care doamna Ni Chituş nea esplicat k na putut pt că ghilimele "Gabriel Spahiu din păcate a devenit tătic". Ghilimelelele leam pus io k aşa a zis. Da e rău să devi tătic căţ plânge bebeu noaptea ji nu mai poţ să dormii.
Dar caloriferisru era în drăgostit de fata de la butik şi o tot şpiona prin-tro ferestruik d la subsolu care unde loquia el. Care fata de la butik primeşte un furou de sutien roşiu de la nevasta lu un prieten de la terasă care să dădia la ea patronu ei italian care era un pork.
Pe ia o kema Nuţi, şi Geta cnd o vd îi zice Nuţi spaima puţii, ceam mai rîs! Dar eo nu kred ca era vb de Nuţi Udrea pt k doamna Cristina e o dnă serioasă & nu şia-r permite să zik aşa de o doamnă.
Deci cnd o vede p fată ka primit alea roşiii, la caloriferist îi vine draciii şi vede şi el roşu. Normal. Şi pe urmăl vedem k sa culcat şi doarme. Care mai târziu vine el şio fură pe fată şo duce la el în supteran să facă coloşa nunta.
Deci atuncea magnatu eran spital cu piciorun gips şi keamă un rachet so toace pe Geta k să se răz-bune. Rachetu întriabă adik în c sens so toate şi magnetu zice în sensu lu pizda măti. Skuze da aşa a zis k aşa se vb urît în Romînia şi tre s arătăm rialitatea aşa qm îi, nu edulforată.
Dar în timpu asta Geta tot mergea cu maşina şi vb şi ea la fel de urît şi kiar ţipa la troată lumea.
Dar în timpu ăsta ăia trei tot făcia planuri de afaceri la terasă şi p urmă sa dus la ei aksa şi a tot făcut planurii şi acolo. Unu to fuma şi altui zicea nu mai fuma aruncăle dreacu ca ne in toxici uite la ăsta k acu more.
Dan timpu ala fata se rezeşte & s sperie şi klorifesirtui zice săi promuita k nu ţipa şi o desleagă. Şi fata î-i promite aşak el îi ia aia dupe gură. Şi atuncea fata ţipă deci el îi pune aia la lok p gură.
Da Geta erea kmpiona ls karate şi acuma o vdm qum la lecţi la copi adi-că stă ji le zice să să apere de toţi mitocani din jur. Să se apere q kuraj. Mai mult nu n arata k kred k Cecilia Bîrboră nu ştie karate şi na putut so filmeze. sau poate ştie da na ştiut Critina Nikituş cum so filmeze. k doar 1 data neo arata qum face karate cnd se an trena lan ceput putin d tot printre nijte imagini cu blocuri.
Că ne tot arată blocuri k să ştim cum e la noi în Ro. K aşa e tranziţia, cu blocuri.
Deci acum Nuţi vine aks unde bărbatisu cu ăi 2 tot făceau planuri şi se duce să fak o bae că ierea obossită.
Dar racheţii se sue pe blok şi merge târâj pe terasă să nui vadă lumea da kiar şi aşa se tot împedecă şi cade k filmu vrea să fiie o comedie.
Şi dupe asta aruncă frângii şi se dă jos pe funi de pe bloc pânăn balcon la geta so prindăn casă şi s-o toacen sensu pizdii măsi (cnd primul rachet ia zis asta la al 2lea raket, ăla sa supărat).
Atncea al 2lea racet o vede pe Nuţin baien pelea goală şi se şokează şi saren bacon la ia.
Dar fata din subsol începe să urle. Caloriferistu nui mai ia aia depe gură da ia tot urlă.
Geta tomnai venea akas şi cnd aude urlete-le da o karată întro uşă şi caloriferistu cade lat.
Şi sus în casă Nuţi urlă şi toţi se ia la kafteală. Şi vine şi Geta şi se bagă şi ea. Racheţii îşi tot dăn kp cu oalele de la bukatarie de face zboing şi toată lumia din sală aplaudează şi să râde că aşa tre cnd oalele face zboingg aşa a vrut şi Nichitut.
Uni zicea k lumea aplauda la mijto da io nu cre k io kiar mam rîs.
Deci se bate ei toţi aşa şi acu racheţii a scos piştoalele da era piştoale de jukrie cu baloane de săpun k să fiie şi mai de râs.
Dar pe urmă ei toţi se duce la terasa aia la o nuntă îmbrăcaţi frumos că sau împăkat.
Şi după noptea nunţi ie din nou dimineaţă k aşa en realitate. Şi blocuri.
Aşa s-e termină filmu "Futui mama măs-ii d trazniţe??".
C-e mea mai plăkut e ca făcut economi, na dat bani ajurea. A filmat domnul Marean Stanciu şi de multe ori imaginele era f. neklare (adik nu erea "şarp", sau "şarpe", nuj), că na avutimp prea mult. La fel şi montaju, na perdut vremea, a montat cum sa nemerit. Şi sunetu la fel k doar nui film dă Oscar dăla ka la engleji, e film pt poporu romîn adik pt cei mulţi da dejtepţi (aşa e frumos de zis, nu mulţi da projti, cum a zis Costantin Lăpujneanu în cartea aia).
Dar actori a jucat estraordinar. K aşa ia învţat doamna Cristina Nichituta şi la fiekre zicea pe şcenă k a jucat rolu forte bine. Eo nu mai ţiu mnte qm ii keama pe tăţ da skrie pe afiş.
Deci io vreau să să mai fak multe filme dastea, k se merită, i-a şi e-i bani de la ceneceu şi jumai bagăn buzunar, jumai dăna-poi răsplată la domnii din komisie şi cu ce mai răîm-ne face filmu. Ka aş-ai în tranziţie, "Căcamaş în gura morţi-lor măsii-ii de tranziţie, cu cinea facuto astazi & mâineee!!!!!"

Gaghe Corupta (sau, "Taina marchizului Curake")
24-5 a doa 20doispce
Bucale Romînia d tranizţe