Poate că se apropie de 50 de ani, dar Tom Cruise zbârnâie mai ceva ca la 35. Misiune: Imposibilă - Ghost Protocol se sprijină consistent pe umerii săi, iar actorul dă tot ce te-ai fi putut aştepta să dea şi chiar un pic pe deasupra. Bineînţeles, ar trebui să intri în sala de cinema ştiind că MI4 este un film de acţiune pur-sânge şi că efectele speciale şi cascadele spectaculoase transformă logica şi verosimilul în Cenuşărese. Dar o să-ţi placă!

A trecut suficient de mult timp de la celelalte misiuni imposibile pentru ca reîntâlnirea cu agentul Ethan Hunt să ne facă să ne fie dor de nerăbdarea cu care aşteptam filmele lui Brian De Palma, John Woo şi J.J. Abrams, toate inspirate de celebra serie TV din anii '60. Protocolul fantomă este fără îndoială cel mai ambiţios film al seriei, fiind un adevărat slalom punctat de locaţii exotice, mini-misiuni mai mult decât imposibile, momente amuzante, totul ritmat de excelenta coloană sonoră a lui Michael Giacchino.

Acuzat de un atac terorist cu bombe asupra Kremlinului, agentul MI Ethan Hunt este renegat de autorităţile americane, împreună cu restul agenţiei, în momentul în care preşedintele iniţiază „protocolul fantomă”. Lăsat fără resurse şi fără acoperire, Ethan trebuie să găsească o cale să reabiliteze renumele departamentului şi să prevină un atac nuclear ce ar putea anihila întreaga umanitate. Dar lucrurile se complică şi mai mult, iar Ethan e nevoit să se îmbarce în altă misiune, împreună cu colegii săi renegaţi, ca şi el, ale căror motive, însă, nu-i sunt complet cunoscute.

Dacă nu ştii deja, regizorul este Brad Bird, cunoscut până acum doar pentru animaţii precum Ratatuille, The Incredibles şi The Iron Giant. MI4 nu are mare legătură cu mâncarea, dar categoric simţi energicul suflu din excelentul film cu supereroi The Incredibles. Şi cum să nu-l simţi, când Ethan Hunt, Benji (Simon Pegg) şi noile achiziţii Brandt (Jeremy Renner, posibilul moştenitor al francizei) şi Jane (Paula Patton) rezolvă o mulţime de situaţii limită la un fir de păr de dezastrul mondial?

Excelent filmat şi cu un ritm gândit la marele fix, MI4 nu reuşeşte cu toate acestea să se apropie de filme precum The Dark Knight sau Inception, care reuşeau să combine avantajul unui buget imens pentru efecte speciale cu un subiect cât se poate de relevant şi adesea emoţionant. Primul lungmetraj live-action al lui Brad Bird este un action de consumat cu o considerabilă cantitate de popcorn în faţă. Poate că nu ţi-l vei aminti foarte mult timp, dar cu siguranţă te va uimi şi te va face de câteva ori să uiţi de popcorn, cu ochii lipiţi de ecran pentru a sorbi tribulaţiile categoric supraumane ale inventivului agent Hunt.