Mud, în regia lui Jeff Nichols, ultimul film proiectat la Cannes 2012 dintre cele ale principalei secţiuni competiţionale, a adus pe ecranele din Palatul Festivalului povestea unor Tom Sawyer şi Huckleberry Finn porniţi pe aventură de-a lungul fluviului Mississippi. Personajul al cărui poreclă dă şi numele filmului e jucat de Matthew McConaughey, iar iubita pe care acesta o aşteaptă pe o insulă pustie, pentru care a omorât un om, e jucată de Reese Witherspoon.

Filmul curge cu lentoarea fluviului, dar personajele te fură în povestea lor. "Filmele mele precedente sunt statice, aproape imobile, ca şi imaginile personajelor. Aş dori însă ca acest film şi personajele lui să fie la fel de mobile ca şi fluviul. Mai mulţi protagonişti trec printr-o perioadă de schimbări, şi voiam ca aparatul de filmat să-i urmărească îndeaproape în această fază a vieţii lor", notează regizorul în caietul de presă al filmului.

Ellis şi Neckbone, de 14 ani, descoperă în timpul uneia din micilor lor escapade zilnice în natură un om refugiat pe o insulă din Mississipi. E Mud (Matthew McConaughey), tatuat, cu un pistol la care băieţii încep să râvnească. Însă, în acelaşi timp, Mud pare să creadă în iubire, o credinţă de care Ellis are nevoie disperată pentru a uita certurile zilnice pe care le vede acasă. În scurt timp, Mud îi pune la treabă pe cei doi adolescenţi: trebuie să repare o barcă cu care Mud va putea părăsi insula. Şi totuşi, pentru cei doi băieţi discernerea adevărului din vorbele evadatului e un lucru dificil. A ucis cu adevărat un om, e într-adevăr urmărit de justiţie şi de vânătorii de recompense? Şi cine e această misterioasă femeie (Reese Witherspoon) care tocmai a debarcat în orăşelul lor din Arkansas?

"Mississippi e un subiect ideal de lectură. Nu este un fluviu obişnuit, ci din contra, e remarcabil din toate privinţele", scria Mark Twain. Iar regizorul a spus la Cannes "filmările pe fluviul Mississippi mi-au permis, ca şi lui Mark Twain, să îi simt întreaga vitalitate. Fluviul mi-a marcat filmul profund: este centrul vizual şi tematic al întregii povestiri". Jeff Nichols notează în caietul de presă pus la dispoziţia jurnaliştilor la Cannes: "Toţi cunoaştem sau am cunoscut durerea de a iubi pe cineva, fără speranţa de a-l mai putea regăsi. În acest context emoţional se derulează Mud. Filmul vorbeşte despre iubire, dar mai ales despre puterea de a susţine o dragoste neîmpărtăşită şi de a putea ieşi întregi din ea, poate chiar de a o depăşi".

Cu Mud, tema iubirii este tratată din punctul de vedere al mai multor mentori, unii mai de încredere decât alţii, dar cu toţii animaţi de dorinţa de a descifra un sentiment pe care toţi visează să îl înţeleagă mai bine.

Regizorul Jeff Nichols

Lansat cu cel de-al doilea film al său, Take Shelter, a fost prezentat la Festivalul Sundance în 2011 şi a luat Marele premiu al Săptămânii Criticii şi premiul SACD pentru cel mai bun film la Cannes în 2011, ca şi Marele Premiu la Festivalul de la Deauville în 2011. A primit ulterior cinci nominalizări la Independent Spirit Awards în 2012 dintre care: pentru cel mai bun film, pentru cel mai bun regizor, pentru cel mai bun actor (Michael Shannon) şi pentru cel mai bun rol secundar feminin (Jessica Chastain).