"Noro" este inca unul dintre filmele romanesti care promite sa fie o placuta surpriza a acestui an cinematografic.

În regia lui Radu Gabrea, dupã scenariul lui Rãsvan Popescu, productia îi are în distributie pe Victoria Cocias, Dorel Visan, copilul Tudor Necula, Marius Stãnescu, Horatiu Mãlãele, Coca Bloos, Costicã Dragãnescu, Marilena Chelaru s.a. Premiera este preconizatã pentru toamna acestui an (probabil luna octombrie), în prezent lucrându-se la mixaj.

Scenaristul, aflat la al cincilea film, a declarat: "Noro este o cotiturã în cariera mea. Primele patru scenarii erau inspirate si aveau ca tintã o atitudine social-politicã. Ele semãnau cu lumea în care trãim de 10 ani si cu realitatea care ne înconjoarã. Acum am schimbat registrul, intrând într-o altã zonã, valabilã pretutindeni: cea a omenescului.

Filmul este povestea unui bãietel cu probleme, fãcut la bãtrânete, motiv pentru care pãrintii au complexe fatã de el.Tatãl încearcã sã îl protejeze asezându-l într-un clopot de sticlã, în timp ce mama considerã cã Noro trebuie sã înfrunte viata si mizeria lumii". Tudor Necula (Teddy), interpretul copilului cu probleme, este un bãietel nu doar talentat, dar si foarte matur pentru vârsta lui (lucru care se observã nu doar din jocul de pe ecran, dar si din ceea ce a declarat la conferinta de ieri): "Am 12 ani, si sunt elev în clasa a V-a la Scoala 129. Le multumesc profesorilor mei pentru faptul cã m-au ajutat sã recuperez materia si sã trec clasa cu bine. Mã bucur enorm cã am lucrat cu aceastã echipã, si pentru mine, terminarea filmului va însemna o despãrtire foarte grea". Dorel Visan a evidentiat caracterul unic al acestei experiente, povestind cum, în timpul documentãrilor la institutele de recuperare a handicapatilor, a descoperit "o zonã de cãldurã si de dragoste" care i-au revelat adevarata armonie sufleteascã: "Mi-am schimbat, în aceste conditii, radical opinia despre oamenii cu handicap, care posedã, în fapt, un extraordinar echilibru sufletesc".

Radu Gabrea a punctat opiniile realizatorilor astfel : "Am încercat sã captãm toatã cãldura umanã si drama acestei porti cãtre o umanitate superioarã celei obisnuite. L-am cãutat pe Noro în toate institutiile si fundatiile de gen, de la pânã la spitalul Budimex, si l-am descoperit pe Teddy, un Norocel perfect". Probabil cã toate aceste lucruri îi vor aduce lui "Noro"... mult noroc.