Dacă te-ai plictisit de comediile fără haz de la Hollywood (deşi anul ăsta nu a fost chiar prost, condimentat cu Domnişoare de onoare şi A naibii dragoste), poţi încerca umor spaniol cu Primos/Verii, de vineri pe ecranele din ţară. Regizorul Daniel Sánchez Arévalo este unul dintre eroii comediei iberice, toate cele trei filme ale sale de până acum bucurându-se de succes de casă.

De fapt ar trebui să ştii că atât Albastru închis aproape negru, cât şi Gordos/Graşii, au câştigat Premiul publicului în cadrul festivalului Transilvania. Şi Verii a putut fi văzut prima oară în România tot la TIFF, în iunie, dar iată că acum filmul îşi face loc şi pe marile ecrane din ţară.

Cel mai comercial proiect al lui Daniel Sánchez Arévalo de până acum îl are în vizor pe Diego (Quim Gutierrez, devenit celebru o dată cu Albastru închis), un trentagenar în criză după ce este părăsit de logodnică chiar înaintea nunţii. Distrus de eveniment, Diego va face tot posibilul să meargă mai departe, iar ajutorul cel mai consistent îl va primi din partea verilor săi, Julian (Raúl Arévalo) şi Miguel (Adrian Lastra), fiecare cu problemele lui şi tare doritori să se rupă puţin de programul zilnic. Planul? Să ajungă în satul copilăriei pentru ca Diego s-o poată recuceri pe iubita lui din adolescenţă, superba Martina (Inma Cuesta, aşteaptă scena de pe plajă sau uită-te la trailerul de mai jos ca să-i vezi formele desăvârşite).

Ce urmează este un adevărat slalom printre situaţii trăsnite, iar Arévalo face ceea ce ştie mai bine: să îmbine umorul şi emoţia (iar aici şi romantismul), reuşind un feel-good movie mai profund decât te-ai putea aştepta. Verii îţi va reaminti că adesea cea mai eficientă cale de a ajunge la inima unui spectator este să-l amuzi, dar şi să-i atingi coarda sensibilă. Chiar dacă uneori situaţiile comice sunt exagerate, filmul ţi se insinuează în atenţie, iar periplul lui Diego, Julian şi Miguel are toate şansele să-ţi dea de gândit şi să te înveţe ceva despre viaţă, ca acei populari profesori ai copilăriei care-şi ritmau lecţiile de la catedră cu o glumă-două, pentru a nu-şi plictisi elevii.

Despre actori numai de bine: Quim Gutierrez este foarte bun în rolul anxiosului Diego, care-şi vede viitorul dat peste cap când se trezeşte singur în faţa altarului. Actorul are şi un monolog interpretat la marele fix şi compensează inteligent excesele lacrimogene ale personajului. În film apare şi un alt obişnuit al lui Arévalo, Antonio de la Torre (a jucat şi în Albastru închis, dar şi în Graşii), în rolul beţivului satului, schimbat şi el de prezenţa catalizatoare a celor trei veri.

Dacă nu te interesează tribulaţiile însângerate ale personajelor din Saga Amurg: Zori de Zi - Partea I, Verii va fi cu siguranţă o alternativă eficientă. Este amuzant, colorat şi energic, dialogurile sunt proaspete, iar evenimentele imprevizibile (cu excepţia unui deznodământ pe care-l vezi venind de departe). Ce mai, pe noi vizionarea filmului ne-a făcut să ne simţim de parcă ne-am fi aflat pe o plajă din Spania, cu un pahar de sangria rece şi parfumată în mână şi cu o mega-fiesta dezlănţuită în jur...