Comedia Raid dingue, cu titlul românesc O polițistă irezistibilă - Fugi, dacă poți! este un film poliţist cu un personaj principal feminin, jucat de Alice Pol. Nu e vorba de un film de Hollywood, ci de o comedie europeană, cu o eroină care nu e atrăgătoare, dar care știe să se facă îndrăgită. Hohotele de râs explozive vin în primul rând din umorul de situaţie.

Johanna, o tânără polițistă care are planuri mari - vrea să intre în divizia de elită RAID a forțelor de ordine franceze (RAID este o organizației reală, comparabilă cu SWAT) - e departe de a fi candidatul potrivit. Neîndemânatică dar inimoasă și mereu cu zâmbetul pe buze, va trece prin răsturnări de situație și prin destule gaguri cât să ne țină pe scaune. Iată o variație binevenită față de rețeta Hollywood-ului.

Filmul are curajul să propună o eroină mai degrabă obișnuită - nu o divă, și nu o femeie de acțiune - însă una cu un potențial comic desăvârșit. Efecte speciale, cu care ne-au tot obişnuit filmele americane, nu lipsesc.

Subiectul, plasat în lumea forțelor de ordine, dar şi carisma protagonistei, ne-au adus aminte de seria Jandarmului, din anii 1960-1970, care bătea recordurile de audiență în Europa și care îl facea pe Louis de Funès un star. Avatarul feminin de după 50 de ani (actrița Alice Pol) a lui Louis de Funès, în combinezon de forțe speciale în locul uniformei țepene de jandarm francez, reușește să arate că filmele franceze fac și azi publicul să râdă.