Cu totii stim despre cliseele prosperitatii & fericirii Americii: "american way", "american dream", "America, tara tuturor posibilitatilor si libertatilor", dar mecanismul interior ce face sa functioneze aceasta fatada atractiva pentru lumea exterioara a fost rareori dezvelit. Iar unde exista lumina propagandistica, trebuie sa existe si un intuneric adevarat ce ascunde "organe bolnave".
Documentarul "The Road to Guantanamo" (2006) a fost ca un bisturiu ce-a sfartecat tacerea din jurul conditiilor de detentie si anchetare din cadrul inchisorilor militare americane din afara Statelor Unite.
Un urmator pas, il face acest percutant "Rendition", in regia oscarizatului Gavin Hood ("Tsotsi"-2005), ce anatomizeaza simulacrul unui interogatoriu la care este supus un presupus terorist, arestat, in primul rand, datorita obarsiei arabe.
Cu o distributie forte - premianti sau nominalizati la Oscar - Jake Gyllenhaal, Meryl Streep, Reese Witherspoon sau Alan Arkin povestea unui egiptean rapit, torturat sub ancheta de catre serviciile speciale americane si cautat de sotia sa, are constitutia unui adevarat document despre patrunderea intr-un labirint al minciuniii, ororii si al lipsei de umanitate. Un paravan greu, innegrit sumbru, desparte lumea exterioara ce se vrea calma si zambitoare de lumea obscura, unde viata unui om nu inseamna nimic. Acest dezechilibru intre "epiderma" surazatoare si "viscerul" cangrenat ne pune intrebarea, nu daca traim intr-o lume mai buna fata de o alta lume ce-o consideram nedemna, ci daca suntem demni in orice lume.
de Paul S. Odhan